Результати опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) стосовно оцінки лікарями змін, що їх зачепили, були представлені під час круглого столу «Медична реформа: досягнення й уроки на майбутнє». Захід пройшов у Києві в рамках спільного проекту «Просування реформи в регіонах» Інституту економічних досліджень та політичних консультацій і видання «Європейська правда». Передусім йшлося про різницю між очікуваннями та реальними обсягами роботи з документами (лише 10% від запланованих 70%), а також про зручність нової системи нарахування зарплат (побажання медпрацівників справдилися на 70%).
Серед виявлених під час опитування проблем науковці відзначають, зокрема, неврегульованість питання щодо викликів додому (66% усього обсягу зауважень), проблемність формування зарплатної ставки (62,3%), неврегульовані відносини із закладами вторинної ланки (56,1%)
На думку провідного наукового співробітника Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександри Батлій, успіх реформи первинної ланки в регіонах все ще залежить від адміністративного сприяння змінам головних лікарів закладів та чиновників місцевого самоврядування. Особливо визначальним цей фактор є для Сумської, Кіровоградської, Миколаївської, Луганської, Донецької та Запорізької областей. Наприклад, для вирішення кадрових проблем тут запроваджують гнучку систему стимулів — від класичних доплат до забезпечення медиків житлом.
Для багатьох неочікуваною стала різниця в заробітках колег, які працюють у різних закладах. У ключових моментах це можна пояснити управлінськими здібностями головних лікарів, але слід зважати також на розгалуженість мережі, стан закладів у цілому та наявність необхідного оснащення.
Експерт у сфері медичної реформи цент-ру політичних студій та аналітики «Ейдос» Віталій Селик відзначив зростання заробітної платні сільського медика від 10 до 15 тис. грн на місяць. У зв’язку із цим він прогнозує навіть відтік спеціалістів із деяких райцентрів та міст у село. Це явище спостерігатиметься у давно сформованих, розвинутих ОТГ, додав керівник напрямку eHealth ГО «Платформа Здоров’я» Євген Прилипко.
Згідно з дослідженнями Світового банку, які також наводилися під час обговорень, висновки щодо впливу реформи медицини на населення формуються не раніше ніж за п’ять років із часу її впровадження.
За матеріалами ier.com.ua