Питання про здатність головного мозку дорослої людини утворювати нові нейрони можна назвати одним з найбільш контроверсних у сучасній неврології. Наукові роботи останніх років показують, що в деяких ділянках мозку нервові клітини справді можуть з’являтися навіть у зрілому віці.
Так, виявляється, що «пізня» регенерація нейронів досить активно може відбуватися у гіпокампі – структурі мозку, що відіграє ключову роль у роботі емоцій і пам’яті, а також в інтеграції сенсорного досвіду. Зокрема молоді нервові клітини в гіпокампі у людей похилого віку знайшли автори нової роботи із Іспанії.
Фахівці з Мадридського автономного університету культивували in vitro зразки здорової нервової тканини гіпокампу, отриманої від померлих донорів у віці від 43 до 87 років. (Зразки брали протягом 10 годин після смерті донорів.)
Як показали досліди, молоді нервові клітини утворювалися навіть в найбільш «літніх» зразках тканини – правда, швидкість їх проліферації корелювала з віком донора. Загалом у тканинах донорів віком 40 і 70 років вчені нарахували по 40 і 30 тисяч таких клітин на кубічний міліметр відповідно.
Після цього іспанські вчені провели експеримент із тканинами, отриманим у пацієнтів у віці від 52 до 97 років, які страждали при житті на хворобу Альцгеймера. На диво, молоді нейрони «відростали» навіть у зразках самого старшого з цих донорів. Але темпи регенерації нервової тканини в цьому випадку суттєво знижувалися й в середньому складали на 75% нижче, ніж показники росту нейронів у зразках мозку від здорового донора того ж віку.
Судячи з цих результатів, проліферація нейронів в здоровому мозку може тривати і в глибокій старості, якщо тільки йому не завадить хвороба Альцгеймера або інші нейродегенеративні процеси. Отже, як вважають автори, когнітивні розлади не можна вважати абсолютним вироком для людей похилого віку.
Джерело: Science News