Загальновідомо, що достатня кількість сну покращує наше здоров’я і благополуччя. Якість, кількість і тривалість сну тісно пов’язані з деякими захворюваннями, такими як діабет, ожиріння, а також психічними розладами. Проте ми все ще відносно мало знаємо про механізми в нашому організмі, які впливають на те, як ми спимо.
Як повідомляє видання Nature Communications, нещодавнє дослідження британських вчених, що базується на аналізі даних майже 90 000 осіб, виявило зв’язок між генетичним кодом людини і якістю, а також тривалістю її сну.
Серед цих ділянок людського геному найбільше виділяється ген PDE11A. Дослідницька група виявила, що певні варіанти цього гена впливають не тільки на те, як довго спить людина, а й на якість ії сну. Цікаво, що раніше ген PDE11A був ідентифікований як можлива лікарська мішень для препаратів проти психоневрологічних захворювань (розладів настрою, соціальної поведінки тощо).
Вчені виявили, що в сукупності генетичні ділянки, пов’язані з якістю сну, також напряму пов’язані із синтезом серотоніну – відомого нейротрансмітера, відповідального за відчуття щастя і душевного благополуччя людини. Доволі давно доведено, що серотонін відіграє важливу роль в циркадних ритмах й циклах сну (теоретично він сприяє більш глибокому і спокійного сну).
Загалом дослідники виявили у людському геномі аж 47 ділянок, що пов’язують ДНК людини із якістю, обсягом та тривалістю сну. 26 із них відповідають за якість сну.
Джерело: GEN