З 2020 року запрацює Єдина державна інформаційна система трансплантації

582

Розробники вже презентували базовий продукт єдиної інформаційної системи трансплантації, функціонал якої включає всі ключові логістичні процеси, у тому числі управління даними про донорів та пацієнтів, управління запитами, записами про проведені трансплантації тощо, — повідомляє МОЗ.

ЄДІСТ має як стаціонарну, так і мобільну версії. Нині система налічує 8 реєстрів, до яких пізніше приєднається платформа з реєстром донорів стовбурових клітин. Згодом ЄДІСТ буде інтегровано з електронною системою охорони здоров’я (eHealth). Доступ до програми матимуть як трансплант-координатори лікарень, так і усі сімейні лікарі, які зможуть вносити в систему інформацію про згоду на посмертне донорство.

Функціонал єдиної інформаційної системи трансплантації передбачає, що програма автоматично добиратиме оптимальне співвідношення пари «донор-реципієнт» за чітко визначеними критеріями, аналізуючи наявну інформацію у реєстрах. Таким чином вдасться уникнути впливу людського фактору при визначенні реципієнта (кому трансплантуватимуть орган). Система надає можливість прикріпити PDF-файли первинної медичної документації до особистої картки донорів та реципієнтів: результати лікування, досліджень, історії хвороб тощо. Ця опція особливо важлива для другого рівня аналізу (на рівні трансплантолога) щодо збігу пари «донор-реципієнт».

ЄДІСТ розроблено таким чином, аби спростити збір інформації про донорів та реципієнтів, мінімізуючи помилки в особистих картках та максимально пришвидшити пошук пари для трансплантації. Система містить велику базу медичної інформації, що дозволятиме добирати параметри донора та реципієнта напівавтоматично при заповненні їх особистих карток. Поля для заповнення пропонують опції вибору між уже внесеними у програму варіантами анатомічних показників людини.

Щодо електронної форми згоди на посмертне донорство, то вона містить мінімальну кількість полів: ПІП, стать, паспортні дані, ідентифікаційний код, волевиявлення щодо потенційного донорства та список органів, які людина готова пожертвувати. Передбачається, що згодом людина зможе самостійно оформити таку згоду онлайн. При заповненні згоди на родинне чи перехресне донорство, окрім вище названих параметрів, уточнюються також визначені анатомічні показники. Картка реципієнта містить майже 120 параметрів для заповнення, її заповнюватиме винятково трансплант-координатор. Кожен учасник реєстру, як донор, так і реципієнт, матимуть у системі окрему справу. Заяви на потенційне донорство зберігатимуться у системі, а в разі нового рішення, попереднє автоматично анулюватиметься.

Окремий функціонал ЄДІСТ дозволятиме контролювати стан здоров’я реципієнтів, яким уже здійснили трансплантацію, а також надаватиме можливість простежувати призначення імуносупресантів. Для цього програмою передбачено ведення окремого реєстру осіб з трансплантованим анатомічним матеріалом.

МОЗ зазначає, що ЄДІСТ матиме найвищий рівень захисту інформації. Нині в системі вже закладено різні рівні доступу для фахівців центрального органу, що координуватиме трансплантацію, для трансплант-координаторів і судмедекспертів, сімейних лікарів та громадян. Загальнодоступною буде інформація про центри трансплантації, бази вилучення органів, реєстр трансплант-координаторів та можливість подати згоду на донорство.

Наразі фахові спеціалісти МОЗ України перевіряють, чи відповідає програмний продукт всім поставленим до нього вимогам. Наступні кроки – дослідна експлуатація і прийняття програми в промислову (постійну) експлуатацію. Планується, що з 1 січня 2020 року нова система трансплантації повноцінно запрацює в Україні.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я