Чи підтримає Володимир Зеленський команду МОЗ і медичну реформу?

1035

Понад 50 громадських організацій звернулися до майбутнього Президенти України Володимира Зеленського з приводу медичної реформи, оскільки були шоковані ойого оцінкою трансформації системи охорони здоров’я під час дебатів кандидатів у Президенти.

«Протягом 26 років українська медицина була територією смерті і всеосяжної корупції, – говориться у цьому зверненні. – За 26 років з набуття Україною Незалежності відбулась 21 невдала спроба ухвалити Закон, який би дозволив вилікувати хвору систему охорони здоров’я України».

Система, яка нині розбудовується, підтримана Всесвітньою організацією охорони здоров’я та експертами з європейських країн.

Уже зараз завдяки ефективним державним закупівлям через міжнародні організації закупівельні ціни на деякі препарати до 67 разів нижчі, ніж у 2014 році.

Перший етап реформи – реформа сімейної медицини – розпочався у 2018 році та відбувся в декілька разів швидше, ніж аналогічні зміни в країнах Європи.

Завершальний етап реформи – впровадження принципу “гроші йдуть за пацієнтом” в лікарнях – розпочинається у 2020 році. Досвід країн Європи демонструє, що цей етап буде складнішим, ніж перший. Бо є проблеми, і головна з них – бюджет.

Сьогодні охорона здоров’я фінансується у розмірі 3% ВВП, незважаючи на те, що в Закон зобов’язує виділяти на утримання галузі 5% ВВП, .як це робиться в країнах Європи. Отже громадські організації ставлять питання руба:«Ми звертаємось до Вас з вимогою публічно зазначити свою політичну позицію щодо трьох питань:

  • Чи підтримуєте Ви принципи трансформації системи фінансування охорони здоров’я, яка зараз відбувається, і чи готові Ви допомогти прискорити реформу охорони здоров’я в лікарнях?
  • Чи підтримуєте Ви команду реформаторів, яка зараз впроваджує медичну реформу?
  • Чи зробите Ви все від Вас залежне, щоб забезпечити реалізацію норми Закону України про фінансування системи охорони на рівні 5% ВВП?

Відповідь громадськості підготував Є.Комаровський – радник майбутнього Президента України з медичних питань. Він зокрема, зазначив , що В.Зеленський подтримує засади , на яких реформується система охорони здоров’я, а також намагатиметься прискорити реформу вторинного – лікарняного – рівня медицини. Щодо норми Закону про виділення 5% ВВП на систему охорони здоров’я, то В.Зеленський вважає цю вимогу слушною і намагатиметься зробити вс від нього залежне, щоб її дотриматися при формуванні державного бюджкету.В той же час, вважає Є.Комаровський, В.Зеленський может посісти позицію, що “команда реформаторів не має жодного стосунку до компетенції президента, команду визначає міністр, а міністра – Парламент» . У цьому Є.Комаровський вбачає певні ризики, адже “всі знають, що дипломатія – это ахіллесова п’ята як в.о. міністра, так і всіх її заступників. В результаті МОЗ не має реальної підтримки в парламенті (і не лише в парламенті)». Радник В.Зеленського подкреслив необхідність на етапі парламентських виборів “об’єднати медичну спільноту навколо політичних сил, що реальною програмою підтвердять свою готовність зберегти стратегічний курс реформ та активізувати самі реформи”.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я