В основі нової технології, що змушує ракові клітини світитися, лежить амінокислота, яка міститься в смертельному токсині членистоногого.
Найнебезпечніший і найбільш підступний рак – той, який складно виявити. До таких належить гліома, яка вважається однією з найбільш небезпечних пухлин головного мозку. Лікується погано, а знайти її за допомогою сканера – ще складніше. Гліома «вміє» відмінно ховатися від тих, хто намагається її виявити.
Завдяки відкриттю вчених, можливо, незабаром такі пошуки скоротяться і стануть простішими. Дослідники навчилися отримувати таке зображення пухлини, на якому ракові клітини починають світитися, нагадуючи вогні на новорічній ялинці. Основою такої методики стала отрута скорпіонів, з якої вчені добули амінокислоту, що дає такий ефект.
Дослідники з Медичного центру Седарс-Синай використовували сполуку тозулеристид – це синтетичний варіант пептиду, який можна взяти з отрути скорпіона, і який легко зв’язується з раковими клітинами мозку. Саме він допомагає зробити пухлину помітною, а також – виділити її межі для того, щоб згодом видалити. Дуже добре, за словами дослідників, її видно при інфрачервоному випромінюванні – за умови, що до сполуки доданий флуоресцентний барвник. Тоді легко вдається виділити пухлину на екрані на тлі здорових тканин мозку.
Синтетичний варіант пептиду з отрути скорпіона протестували на 17 пацієнтах. Вчені довели, що він безпечний і не токсичний. Також дослідники протестували нову камеру, яка дає можливість перемикатися між інфрачервоним і звичайним зображеннями. Раніше для цього було потрібно декілька громіздких камер. Клінічні випробування техніка пройшла успішно і вже в найближчому майбутньому її планують використовувати для виявлення пухлин у дітей.
Джерело: HI-News