В рамках Європейського тижня тестування українці зможуть всього за 15 хвилин дізнатись, чи не інфіковані вони небезпечним вірусом.
В минулому році в Україні медики зафіксували майже 20 тисяч нових випадків ВІЛ-інфекції. Приблизно стільки ж було і в 2017 році. Найчастішою причиною зараження був незахищений секс. Більш за все інфікованих медики виявили в Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській, Херсонській, Київській, Чернігівській областях і Києві. Лікарі не втомлюються повторювати про те, що себе потрібно берегти, оскільки лише за останні 30 років СНІД став причиною хвороб, які привели до смерті 50 тисяч українців.
Зараз поряд з нами живе біля 200 тисяч людей, інфікованих ВІЛ. За даними МОЗ, приблизно 60 тисяч наших співвітчизників не підозрюють про те, що вже заражені. У світі близько 37 мільйонів людей живе з ВІЛ.
Ця інфекція вже давно не вирок – з нею можна довго та повноцінно жити. Проте лише в тому випадку, якщо ВІЛ вдалось вчасно виявити та почати терапію. Україна в стані повністю забезпечити лікування всіх інфікованих ВІЛ – це вдається завдяки ефективності державних закупівель через міжнародні організації. Таким хворим необхідна антиретровірусна терапія. Кількість таких пацієнтів, які безкоштовно отримують цю терапію, за 10 років збільшилась приблизно в шість разів – сьогодні нею за кошт держави забезпечують більше 102 хворих на противагу 15 тисячам в 2009 році.
Де пройти тест на ВІЛ?
- у свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра;
- в кабінетах “Довіра”, кабінеті інфекційних захворювань за місцем проживання, в центрах СНІДу, в представництвах Громадських організацій, що займаються боротьбою з ВІЛ/СНІДом (наприклад в представництвах 100% життя);
- в мобільних амбулаторіях.
Де працюють мобільні амбулаторії?
У Києві:
- 05. Парк Шевченка з 10 по 15 годину
- 05 Студмістечко ВДНХ з 10 по 15 годину
- 05. Студмістечко КПІ з 14 по 18 годину
- 05. Маріїнський парк з 10 по 15 годину
Щоб дізнатись про роботу мобільних амбулаторій в інших містах країни, стежте за оновленнями на сторінці ЦГЗ МОЗ України за посиланням https://bit.ly/30tCe3K.
В МОЗ нагадують, що брати з собою гаманець на тестування не потрібно – процедура безплатна та дуже швидка. Результат тесту на ВІЛ буде готовий уже за 15 хвилин. З них до 5 хвилин займе підготовка і забір крові з пальця, ще 10 хвилин доведеться почекати. Також тут жителі зможуть отримати інформацію про ВІЛ-інфекцію, шляхи її передачі, оцінити з фахівцем свій ризик інфікування ВІЛ та розглянути можливості його зниження, отримати інформацію про організації, де можна отримати іншу допомогу, тощо.
Що робити, якщо у вас ВІЛ?
- паніка не допоможе, тому краще все ж таки постаратись тримати себе в руках. Замість того, щоб панікувати, краще звернутись до свого лікаря, стати на облік та розпочати лікування;
- зв’язатись з усіма своїми колишніми партнерами, з були статеві та інші контакти, та порекомендувати пройти тест на ВІЛ. Або надати їх контакти лікарю – він збереже вашу анонімність та порекомендує вашим партнерам здати тест на ВІЛ;
- здати тест на вірусні гепатити В та С. В них схожі шляхи передачі, але якщо у вас ВІЛ – ці захворювання є особливо небезпечними для вашого життя;
- пам’ятати, що ВІЛ – не вирок. Мільйони людей живуть з ним повноцінним життям. У минулому місяці найстаріший чоловік з ВІЛ у світі відсвяткував 100 років;
- -якщо ви почули діагноз «ВІЛ» – змініть своє життя, почніть приймати ліки та живіть далі.
Для чого проходити тест на гепатит В і С?
Ці типи гепатитів стають причиною 96% всіх випадків смерті людей від гепатиту. На планеті більше 300 мільйонів людей живуть з хронічними інфекціями, викликаними вірусом гепатиту B або гепатиту C – це захворювання печінки запального характеру. Його причиною зазвичай стають віруси. В Україні таких жителів – близько півтори мільйона. походження З них на обліку – 82 тисячі людей з гепатитом С і 23 тисячі – з гепатитом В. До речі, багато хто з інфікованих не підозрює про це, оскільки вірусні гепатит зазвичай не звертають на себе увагу тих, хто хворіє – рідко мають гостру форму та протікають без симптомів. Про діагноз хворі взнають, коли печінка в значній степені вже зруйнована.
Щоби пройти тест, в МОЗ радять звернутися до свого сімейного лікаря. Щоби пройти тест поза амбулаторією – слідкуйте за сторінкою ЦГЗ МОЗ за посиланням https://bit.ly/30tCe3K.
Як повідомляють в МОЗ, всі хворі повинні бути під наглядом, хоча не всі з них потребують лікування. Проте необхідно регулярно проходити обстеження – лікування може знадобитись в майбутньому. Терапія дозволяє тримати під контролем вірусне навантаження в крові, щоб воно не наносило непоправної шкоди здоров’ю.
Різниця між гепатитами В і С полягає в тому, що перший – невиліковний, а другий піддається лікуванню. Гепатит В можна попередити завдяки щепленню, яке є безплатним для дітей до 18 років. Лікування гепатиту С займає 3 місяці та є ефективним в 90% випадків. До речі, ще кілька років тому шанс на здорове майбутнє був лише в половини таких хворих, а лікуватись доводилось цілий рік і більше.
Джерело: Міністерство охорони здоров’я