Дітям та дорослим рекомендують більше бувати на свіжому повітрі, вживати овочі та фрукти, рухатись. Проте у деяких складних випадках слабкого імунітету може знадобитись специфічне лікування.
Імунітет людини складається із спадкових та набутих рис. Щось ми набуваємо під час життя, навчання та виховання, а щось – успадковуємо генетично від батьків.
Буває, що дитина часто хворіє, і її батьки скаржаться на слабкий імунітет. Але якщо мова йде про респіраторні захворювання, грип, простуду, то надто переживати не варто. До віку 6-7 років в новонародженої дитини виробляються власні антитіла, вона поступово переходить від материнської до власної імунної системи, і організм вчиться протистояти інфекціям, щораз новим. Якщо ж дитина хворіє на різні важкі захворювання – тоді, дійсно, треба поцікавитись станом її імунної системи. І отримати консультацію в спеціаліста.
Імунітет визначається багатьма факторами і в його формуванні беруть участь не лише органи імунної системи такі, як тимус (загрудинна залоза), селезінка, органи кровотворення. Захисні функції організму також забезпечують слизові оболонки та шкіра. І якщо є проблеми зі шкірою, звісно, будуть проблеми і з усім.
Не випадково немовля відразу після народження кладуть на живіт матері. Дитина перебирає з її шкіри антитіла, які захищатимуть її у перші години, дні та місяці після народження. Антитіла від матері надходять та захищають дитину також і разом з грудним молоком.
Посилити імунітет можна з допомогою вакцинації. В Україні держава гарантує вакцинацію від туберкульозу, вірусного гепатиту В, дифтерії, правця, кіру, кашлюку, поліомієліту, епідпаротита, краснухи, гемофільної інфекції типу В.
Як повідомляє дитячий імунолог Вінницької області Наталія Гриньова, в Україні впроваджується календар щеплень, максимально наближений до європейської системи. Вакцинацію дитини проводять у два, чотири, шість місяців. Якщо є наявність комбінованих вакцин – це дуже зручно, бо є можливість однією ін’єкцією захистити навіть від шести захворювань.
Зміцнити імунітет можуть перебування на свіжому повітрі, вживання овочів та фруктів, активний спосіб життя. Разом із тим, бувають випадки проблем із імунітетом, коли зарадити може лише специфічне лікування.
– Що, окрім перенесених захворювань, може послабити стан імунітету?
– Всі ці чинники нам добре відомі, – розповідає Наталія Гриньова. – Це тютюнопаління, у тому числі пасивне. У дитини, чиї батьки палять, може розвинутися і бронхолегенева патологія, і алергічні захворювання. Як наслідок, звичайне ГРВІ дитина переносить важко, із нападами. Це залежність від ґаджетів. Це дуже поширена зараз проблема, коли півторарічну дитину приводять на прийом і забрати у неї смартфон або планшет практично неможливо. Звідси – пасивна поведінка, дитина менше часу проводить на свіжому повітрі, має менше фізичного навантаження. І це неправильне харчування. В першу чергу – вживання солодкої води.
– Як вона може вплинути на імунітет? Що в ній найнебезпечнішого, окрім великої кількості цукру?
– Якраз цукор і є найнебезпечнішим. Його надмірне вживання викликає ожиріння, ендокринні порушення. А якщо є ендокринні порушення – будуть і проблеми з імунітетом.
Джерело: vn.depo.ua