Нові протоколи лікування та профілактики ВІЛ затвердили в МОЗ. Іх основою стали найсучасніші рекомендації ВООЗ, які не залишили без уваги аспект суспільного здоров’я громадян. Головне нововведення – той, хто живе з ВІЛ, незалежно від рівня та кількості вірусу в крові, може одержувати безкоштовне лікування на протязі всього житня.
Новій клінічний протокол було ухвалено 5 червня 2019 року Міністерство охорони здоров’я України Наказом No1292.
Серед усіх країн Східної Європи та Центральної Азії, саме Україна перша переходить на сучасний стандарт лікування ВІЛ.
Згідно ухваленого протоколу, лікування ВІЛ має стати більш ефективним, зручним и доступним. Рекомендовано в якості основної схеми лікування застосовувати препарат з долутегравіром. Лікарський засіб з такою діючою речовиною виробляють 9 кампаній. Це призвело до здешевлення однієї дози препарату в 6 разів (актуальна ціна становить 5 грн 40 копійок). Комбінований препарат у своєму складі містить декілька діючих речовин. Пацієнт може приймати лише одну таблетку засобу на добу.
За новими протоколами діагностику ВІЛ можна проводити за допомогою 2 швидких тестів різних виробників. Це забезпечить більш оперативну постановку людина на облік та прискорить початок лікування ВІЛ-інфекції.
Згідного нового стандарту, дозволяється застосування антиретровірусної терапії для доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції. Препарати PrEP (pre-exposure prophylaxis), які з минулого року наявні в Україні, рекомендуються до вживання групам ризику:
- особам, що перебувають у дискордантних парах (коли один з партнерів є ВІЛ-позитивним, а інший – ні);
- чоловікам, що перебувають в одностатевих сексуальних стосунках;
- особам, котрі вживають наркотики методом ін’єкції;
- людям, які надають сексуальні послуги за винагороду.
Також новація стосується застосування підходу до громадського здоров’я, профілактики та лікування ВІЛ. Буде введено комплексний підхід до виявлення, профілактики та лікування ВІЛ-захворювань. Відбудетеся суттєве спрощення та стандартизація підходів, що позитивно відобразиться на доступності медичної допомоги.
Джерело: МОЗ України