Про профілактику ботулізму, симптоми і лікування розповідає Федір Лапій, лікар-дитячий інфекціоніст, експерт МОЗ України за напрямами «Інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби. Паразитологія».
«Ботулізм – одна з найсильніших інфекцій у природі, і є дуже небезпечним, адже отрута не змінює смак і вигляд їжі. Збудник ботулізму “живе” у ґрунті, але в організм найчастіше потрапляє разом із їжею – в’яленою або копченою рибою чи домашніми консервами», – розповідає Федір Лапій.
Збудники ботулізму можуть “ховатися” у будь-яких продуктах, які не пройшли достатньої термічної обробки, абияк транспортувались чи зберігались. За статистикою попередніх років найбільшою загрозою для українців є в’ялена риба і м’ясо, яке консервували в домашніх умовах.
Як розповідає лікар, ботулізм – це харчове отруєння. Хоча збудники постійно перебувають в ґрунті і утворюють надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів спори (форма існування бактерій), шанси заразитись ним через рани вкрай низькі (хоча й не нульові). Рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.
Симптоми ботулізму:
- порушення близького зору: ви не можете читати текст, але добре бачите предмети,
- сильно виражена сухість у роті,
- важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає)
- підвищена стомлюваність, м’язова слабкість,
- запаморочення,
- короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп),
- ураження м’язів шиї та кінцівок.
Для профілактики ботулізму, інших харчових отруєнь, кишкових інфекцій лікарі радять дотримуватись правил гігієни, підтримувати чистоту під час приготування їжі.
Треба відокремлювати сире від готового, не нарізати на одній дошці, наприклад, м’ясо і овочі.
- Завжди ретельно дотримуйтесь норм при тепловій обробці;
- зберігайте продукти за безпечної температури;
- використовуйте чисту воду, не промивайте овочі водою з річки тощо.
Якщо сумніваєтесь у якості продуктів – не їжте.
Нагадаємо, що раніше ми повідомляли про те, що МОЗ розподілила по регіонах найбільшу за останні роки партію сироватки від ботулізму.
Джерело: МОЗ України