Дослідження виявили білок, що суттєво вповільнює старіння

215

Нове дослідження на мишах розкриває раніше невідомий «шлях до здорового старіння». Циркулюючий білок з крові молодих мишей привів до поліпшення здоров’я і видимих ознак омолодження у старших особин.

Разом з випадінням волосся, зморшками і зниженням рухливості, менш помітні зміни також лежать в основі процесу старіння.

Однією з таких змін є втрата свого роду «палива», яке підтримує здоров’я організму, – так званого нікотинамідаденіндинуклеотиду (NAD).

NAD грає ключову роль в обміні речовин, відновленні ДНК, загальному старінні організму і його довголітті. Однак з часом старіючим клітинам стає все важче виробляти енергію в цілому і NAD зокрема.

Але в процесі виробництва енергії з’являється ще один важливий гравець – фермент під назвою eNAMPT. Нове дослідження показало, що eNAMPT з крові молодих мишей і переданий старим особинам підвищує у них рівень NAD і знижує швидкість старіння організму.

Результати дослідження опубліковано в журналі Cell Metabolism. Лікар Шин-Ічіро Імаі, професор біології розвитку в Медичній школі Вашингтонського університету в Сент-Луїсі, є головним автором дослідження.

Роль NAD і eNAMPT в старінні

Лікар Імаі і його колеги показали позитивний вплив eNAMPT в дослідженнях на мишах. Вони виявили, що підвищення рівня цього циркулюючого білку в крові поліпшило резистентність до інсуліну, якість сну, рухливість і когнітивні функції у старих мишей.

«Ми вважаємо, що в організмі так багато надлишкових систем для підтримки належного рівня NAD, тому що цей білок дуже важливий», – говорить Імаі.

«Наша робота і інші припущення, свідчать про те, що він визначає, як довго ми живемо і наскільки здорові ми залишаємося з віком. Оскільки ми знаємо, що рівень NAD неминуче зменшується з віком (у червів, плодових мух, мишей або людей), багато дослідників зацікавлені в пошуку антивікових засобів, які можуть підтримувати рівень NAD в ході старіння організму».

Досліджуючи процес створення NAD, вчені також показали, що гіпоталамус – область мозку, що відповідає за регулювання метаболічних процесів, температури, спраги, голоду і циклів сну – виробляє NAD з використанням ферменту eNAMPT. Гіпоталамус також має вирішальне значення для процесу старіння.

eNAMPT збільшує тривалість життя на 16%

У своєму дослідженні професор Імаі і його команда пояснюють, що eNAMPT проходить через кровоток до мозку в невеликих «носіях», так званих позаклітинних везикулах. Цей механізм працює, як у мишей, так і у людей.

Група старих мишей, які отримували eNAMPT, проживала не менше 1029 днів або 2,8 року, тоді як контрольна група, якій давали фізіологічний розчин, прожила лише 881 день тобто 2,4 року.

В цілому, введення eNAMPT старим мишам призвело до збільшення тривалості їх життя на 16%.

«Ми були здивовані відмінностями між старими мишами, які отримували eNAMPT молодих мишей, і старими мишами, які отримували фізіологічний розчин в якості контролю», – коментує доктор Імаі.

Яке значення для людей мають результати дослідження

«Ми знайшли абсолютно новий шлях до здорового старіння», – додає Імаі.

«Те, що ми можемо взяти eNAMPT з крові молодих мишей і дати його старим мишам і побачити, що в останніх відзначається помітне поліпшення здоров’я – в тому числі збільшення фізичної активності та поліпшення сну – це чудово».

Вчені кажуть, що в майбутніх дослідженнях слід вивчити, чи корелює рівень eNAMPT із захворюваннями, пов’язаними зі старінням, або з тривалістю життя людей.

«Ми можемо з дивовижною точністю передбачити, як довго будуть жити миші, виходячи з рівня циркулюючого eNAMPT», – говорить Імаі.

«Ми поки не знаємо, чи присутня ця асоціація у людей, вона потребує подальшого вивчення, щоб побачити, чи можна його використовувати в якості потенційного біомаркера старіння».

Джерело: Medical news today

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я