Івано-Франківська обласна станція переливання крові стала другою після київської, де встановили апарат-інактиватор вірусів у плазмі крові. Він дає можливість знешкоджувати віруси в донорській крові, які неможливо діагностувати на ранніх стадіях захворювань, приміром гепатитів В, С, ВІЛ-інфекції.
За словами головного лікаря ОСПК Ігоря Дожджанюка, під час переливання компонентів крові (плазми, еритроцитів, тромбоцитів) є ризик зараження такими хворобами, а діагностувати їх складно у перші місяці. Він навів дані головного спеціаліста МОЗ України з гематології та трансфузіології професора Василя Новака про те, що в країні найвища у світі інфікованість донорської крові ВІЛ — до 140 випадків на 100 тисяч донацій, а гепатитами С і В інфіковано 90% хворих на гемофілію.
На цьому обладнанні всього за 20 хвилин обробки плазми знищуються всі віруси, в тому числі ВІЛ і гепатитів, плазма стає стовідсотково безпечною.
Рік тому в ОСПК запрацював сепаратор тромбоцитів крові, що збільшувало ризик інфікування. Тож придбання інактиватора вірусів донорської крові було на часі. Досвід роботи на такому апараті івано-франківські медики перейняли у німецьких і голландських колег.
Ігор Дожджанюк додав, що в майбутньому можна буде повністю відмовитися від карантинізації плазми, яка триває півроку. А отже, зменшаться затрати на енергоносії та обслуговування низькотемпературних холодильників.
Галина Добош, власкор «ВЗ», Івано-Франківськ