Там, де немає конкретики, виростають плітки: IFOM в питаннях та пошуку відповідей

1272

Про IFOM багато говорять, та поки про це мало що відомо – легітимність та валідність тестування, порядок його проведення, значення для українських студентів тощо – й «офіційні» пояснення не сприяють з’ясуванню хоча б ключових питань. Навіть навпаки… Ми спробували розібратися що до чого, натомість зібрали ще більше запитань до МОЗ, аніж мали раніше…

Що каже про IFOM «в.о.»?

Фейсбук – досить дивне «офіційне джерело», та за браком кращих йдемо до прогресивної міністрині на сторінку, де читаємо гордий анонс.

Перше питання: що таке NBME? В неї – це «Національна рада медичних екзаменаторів США» (інші джерела вказують «Національна медична екзаменаційна комісія, National Board of Medical Examiners») без алюзій на Сполучені Штати. Це не якась собі там випадкова помилка, з неї випливає хибність твердження про те, що IFOM (International Foundations of Medicine) – визнана у США платформа, тобто результати IFOM валідуються у Америці. Насправді, у Північній Америці для оцінки знань студентів медичних вузів застосовують іншу платформу для тестування – трьохступеневу USMLE (розроблену тією ж самою NBME). IFOM створена здебільшого для країн поза США та Канадою. Власне, американці рекомендують проходити IFOM в якості підготовки до більш складного та старішого USMLE (деякі завдання в цих тестах навіть дублюються, проте на відміну від USMLE, гарні результати IFOM не дають право на подачу заявки на лікарську ліцензію у Сполучених Штатах.)

Втім, NBME – організація суто американська та надає свої послуги не безкоштовно. Цікаво, що NBME віддала процес тестування IFOM на аутсорс компанії Prometric, яка має представництва (Prometric Centers) у деяких країнах та може провести сертифікацію й підготовку умов для проходження тестів таким чином, щоб виключити будь-який «кримінал». Це дозволяє зіставляти результати IFOM за регіонами між собою та порівнювати з середніми показниками, тобто забезпечує їхню валідність. Втім, тестування за IFOM можуть бути замовлені самими вузами та проводитися без участі Prometric на місці або на папері, або онлайн; USMLE же проводяться тільки в центрах тестування Prometric.


Поріг «склав – не склав» визначатиме міжвідомча група експертів після отримання результатів іспиту та на основі результатів міжнародного моніторингового дослідження якості вищої медичної освіти.


Об’єкт надмірної уваги

Саме тестування (іспит – це все ж щось більш глобальне, що передбачає імпровізацію та діалог) IFOM існує у двох варіантах – «базовому» та «клінічному» (IFOM CSE – Clinical Science Exam та IFOM BSE – Basic Science Exam). Українські студенти-третьокурсники мають пройти саме Basic Science, інакше не будуть переведені на 4-й курс (хоча Центр тестування виклав пояснення щодо CSE, який складають медики після шести років навчання).

Викликає запитання, передусім, з приводу поширеності тестів IFOM: на офіційній сторінці з презентацією вказано, що їхні версії CSE існують англійською, іспанською, італійською та португальською мовами; BSE – лише «інтернаціональною англійською». Якби тести IFOM були такі визнані та поширені, вони були б доступними принаймні німецькою.

Взагалі, проходження IFOM BSE як обов’язковий етап для продовження навчання не згадується ніде, а перелік вузів, які провіряють своїх студентів за допомогою цього тесту, хоч і згадується у офіційній брошурі, проте посилання на нього не працює. NBME запровадила цю платформу у 2007 році, проте за 12 років ні IFOM BSE, ні IFOM CSE не отримали шаленого визнання. Ще раз: їх здебільшого позиціонують переважно як дешевий варіант USMLE для студентів, які ще не впевнені у власних силах.

Повернемося до IFOM, а саме до міжнародної практики застосування цих тестів. Підґрунтям до їхнього запровадження стала глобалізація, що сприяла підвищенню професійної мобільності. Це підкреслило необхідність розробки спільних освітніх стандартів. Запровадження IFOM стало одним з таких заходів. Вперше ці тести було використано в 2007 році консорціумом медичних шкіл Португалії та Італії. За період понад десять років платформу застосовували понад 4 000 медичних вузів – здебільшого як інструмент оцінки ризику, тобто для ідентифікації студентів, які будуть «відставати».

Якщо підсумувати, IFOM – не те щоб не міжнародний стандарт, це навіть не популярна метрика для оцінки рівня знань студента або рівня викладання у вузі. І точно не є чимось із етапів Єдиного державного кваліфікаційного іспиту.

Форма та зміст тестів IFOM

Тепер про механіку та зміст IFOM. Відповіді на 160 запитань у форматі «єдиний варіант – вірний» потрібно дати за чотири з половиною години. Обсяг часу заспокоює. Тим більше, що третьокурсникам начебто «загрожує» лише IFOM Basic Science, а не «клініка».


Тест проводиться для перевірки рівня професійної компетентності студентів із фундаментальних дисциплін. В ньому будуть питання з нормальної та патологічної анатомії та фізіології, а також біохімії, гістології, фармакології тощо.


Якщо піти за посиланням, що дала нам сама міністриня як зразок IFOM BSE, ми бачимо там питання (поставлені «міжнародною» англійською мовою) по:

  • визначенню ЗПСШ;
  • лабораторній диференціальній діагностиці локалізації метастазів (печінкові vs кісткові);
  • консультуванню алкогольної залежності;
  • визначенню токсину при отруєнні солями важких металів

(вибачайте, скрінів не надаємо – остерігаємось переслідувань за порушення авторського права)

IFOM: питання грошей

Перша хвиля тестування вже пройшла, та навряд чи хто задоволений її результатами. Люди кажуть, що грошей «явно бракувало»: під час тестування мали місце проблеми з обладнанням, кондиціонуванням, контролем тощо. Між тим, кожен студент – це витрачені гроші, й згідно договору, немаленькі. Порахувати, у скільки обійдеться кожен авторський тест, неважко. Складніше відповісти на питання «За що?». До речі, на офіційному сайті тестування коштує 200 або 300 доларів.

Викликають питання і пункти із іншими цифрами. Наприклад, вже заздалегідь вказана кількість студентів, які будуть проходити тестування повторно. Звідки сторони знають цю інформацію? Чергове питання, на яке поки що немає відповіді…

Любомира Протасюк для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я