ВООЗ разом зі спеціалістами Центру громадського здоров’я України працює над розробкою нового інструменту самооцінювання роботи ТБ-лабораторій. Один з етапів тестів проводиться на базі лабораторії у Чернігівській області.
Міжнародний експерт ВООЗ Наталія Шубладзе розповіла, що таке самооцінювання допоможе фахівцям у лабораторії наочно бачити, де у них р роботі викають слабкі місця.
В якості інструменту самооцінювання створено спеціальній опитувальник у форматі Excel. Він складається з 6 розділів-показників для оцінки ефективності та продуктивності лабораторних центрів:
- дотримання алгоритму діагностики туберкульозу;
- ефективність впровадження молекулярно-генетичних методів діагностики з використанням системи GeneXpert;
- збір та транспортування зразків;
- підготовка до здійснення тесту на визначення медикаментозної чутливості до протитуберкульозних медикаментів;
- ефективність тестів медикаментозної чутливості до протитуберкульозних медикаментів;
- дотримання біобезпеки у лабораторії.
Пілотні версії такого тестування впроваджувались в таких країнах, як Латвія, Киргизстан, Білорусь. На базі їх досвіду, зауважень фахівців було створено оновлену версію тестування, яку зараз пробують в Україні та Вірменії.
За словами пані Шубладзе, система самооцінювання розроблена з урахуванням міжнародного стандарту акредитації медичних лабораторій ISO 15189. Застосування контрольного списку питань у ньому дозволить лабораторії підтримувати належний рівень якості та постійно ефективно працювати, а не лише перед проходженням процедури акредитації.
Коли інструмент буде доопрацьований, кожна лабораторія зможе його завантажити з сайту ВООЗ. Далі у планах ВООЗ запровадити онлайн-курси з практичного використання методики самооціювання та проведення серії семінарів для спеціалістів лабораторій з країн Східної Європи.
Джерело: ЦГЗ МОЗ України