Вчені з китайського Столичного інституту педіатрії в Пекіні виявили бактерії, які можуть виробляти алкоголь і призводити до хвороб печінки у людей, що не вживають алкоголь.
Високоалкогольний штам бактерії Klebsiella pneumonia дослідники знайшли у пацієнта з синдромом авто-пивоваріння. Цей синдром зазвичай пов’язаний з дріжджовою інфекцією, коли алкоголь може утворюватися безпосередньо в кишечнику хворого після прийому їжі з високим вмістом цукру.
Нажаль, терапія від дріжджової інфекції не допомогла, тому лікарі звернули увагу на високий вміст в кишечнику пацієнта незвичайних штамів бактерії Klebsiella pneumonia, які і відповідали за виробництво алкоголю в організмі хворого. Їх концентрація на момент максимального сп’яніння перевищила норму у 900 разів.
Аналізи пацієнта показали, що хворий страждає на тяжку форму неалкогольної жирової хвороби печінки (НАЖХП).
Подальші досліди виявили, що високоалкогольні штами Klebsiella pneumonia часто наявні у 60% пацієнтів НАЖХП і лише у 6% здорових людей з контрольної групи.
Вчені провели низку лабораторних дослідів на мишах та з’ясували, що деякі високоалкогольні штами Klebsiella pneumonia можуть викликати НАЖХП, а відповідне антибактеріальне лікування на ранніх стадіях захворювання може спинити цей процес.
Науковці надалі планують виявити, які чинники призводять до розмноження високоалкогольних штамів в організмі людини.
У пацієнтів, які не вживають спиртні напої у великих кількостях, НАЖХП характеризується накопиченням жиру в клітинах печінки з подальшим запальним процесом і в кінцевій стадії призводить до цирозу.
Джерело: Medical Xpress
Що тiльки не вигадае алкомафiя,щоб переконати вживати отруту,яка знищуе Нацiю,будь якi несумiснi продукти за принципом роздiльного харчування починають загнивати,бродити,особливо активно за наявностi у рацiонi дрiжжового хлiба