Починаючи з 2018 року українські лікарі первинної ланки вивчають і запроваджують у практику міжнародну класифікацію ІСРС2 — просту та зручну, а головне — орієнтовану на потреби пацієнта.
ICPC допомогає вирішити медичні й соціальні проблеми
Класифікація ІСРС-2 орієнтована на пацієнта і визнає важливою причину звернення по медичну допомогу, а не лише результат аналізів та думку лікаря з приводу проблеми зі здоров’ям. Відтак, вона передбачає кодування діагнозу і причини звернення пацієнта. При цьому, на відміну від поширеної нині в Україні Міжнародної класифікації хвороб 10-го перегляду (МКХ-10), що містить близько 14 тис. кодів, більшість із яких лікарі первинки не використовують, у ICPC-2 — приблизно 100 симптомів і 300 діагнозів, які найчастіше трапляються в практиці сімейного лікаря (а саме — один випадок на тисячу населення в рік; усі інші патології розглядають як захворювання, що спостерігають украй рідко).
За колишніми правилами ми мали звести всі скарги пацієнтів до якогось певного діагнозу, хоча часто його неможливо встановити, бо причиною звернення не є сам діагноз. До «вузького» спеціаліста хворий звертається із конкретною скаргою. В сімейного лікаря все інакше — до нього пацієнти часто приходять й просто поспілкуватися. Наприклад, нещодавно в мене був випадок: чоловік, дружина якого хвора на гостре порушення мозкового кровообігу, прийшов на прийом із проханням оформити їй групу інвалідності задля отримання субсидії. Тобто в цьому випадку причина звернення до лікаря не медична, а соціальна. Отже, за допомогою ІСРС-2
ми можемо кодувати скарги, симптоми та синдроми, коли неможливо встановити точний діагноз. Нова класифікація містить розділи, яких немає в МКХ-10, зокрема соціальні й психологічні проблеми, та дає змогу кодувати симптоми, не передбачені МКХ-10, як, наприклад, страх розвитку хвороби.
Щодо соціальних проблем, то сімейний лікар, за принципами WONCA і ВООЗ, повинен підходити до лікування всебічно, й психосоціальна допомога є дуже важливою складовою його роботи. За кордоном майже половина всіх звернень до сімейного лікаря припадає саме на цей підрозділ класифікації, а в Україні дуже багато пацієнтів навіть не знають, до кого звернутися з психосоціальними проблемами.
Особливості ICPC
Базовим поняттям в ІСРС-2 є епізод медичної допомоги — взаємодія пацієнта з медичним закладом від першого до останнього звернення з однією проблемою. Це дає змогу ефективно групувати медичну інформацію, коли, наприклад, людина із хронічними захворюваннями часто звертається до лікаря і вказує під час візиту кілька різних проблем. Завдяки ICPC-2 лікар може структурувати медичні записи про пацієнта в розрізі його окремих хронічних захворювань і надавати медичну допомогу відповідно до його потреб.
Оптимізація діяльності лікарів за допомогою міжнародної класифікації первинної медичної допомоги
За допомогою ІСРС-2 можна фіксувати не тільки захворювання, симптоми і скарги пацієнтів, а й клінічну активність лікаря первинної медичної допомоги. Кожне звернення хворого до лікаря класифікують за трьома кодами: причина; визначення лікарем діагнозу, симптомів, синдромів, непрацездатності тощо; дія — призначення або втручання лікаря для вирішення проблеми, з приводу якої пацієнт звернувся (діагностика, лікування). Таким чином, фіксуючи процес медичної допомоги, тобто свої призначення, сімейний лікар зможе порахувати, скільки зроблено за певний період тих чи інших аналізів, процедур, досліджень. Система дає змогу аналізувати і структурувати звернення: із якими скаргами пацієнти приходять найчастіше, із якою періодичністю. До речі, у міжнародній класифікаціі первинної медичної допомоги ІСРС-2 є код 64 — звернення, ініційоване медпрацівником. Маючи такі дані, можна одразу оцінити, чи займається лікар профілактичною роботою і наскільки вона якісна.
Сьогодні значну частину свого робочого часу медичні працівники первинної ланки витрачають на паперову й статистичну роботу. Впровадження міжнародної класифікації первинної медичної допомоги ІСРС-2 з одночасним спрощенням облікових і статистичних форм сприятиме оптимізації діяльності сімейних лікарів. Із введенням на первинці електронних медичних карток записи в них лікарі мають робити відповідно до ІСРС-2. Однак поки що існують паперові картки, тож змушувати лікарів виконувати зайву роботу і дублювати записи ми наразі не можемо. Але коли відмінять паперову документацію,
автоматично перейдемо на нову систему кодування.
І лікар, і тренер
Переважна більшість сімейних лікарів уже ознайомлені з принципами кодування за новими правилами. Загалом в Україні близько 80% медиків первинки пройшли базові тренінги та розуміють основні поняття класифікації, коди й принципи кодування. Задля цього працювали регіональні тренери, підготовлені МОЗ.
Скажімо, я як регіональний тренер у Рівненській області провів 19 тренінгів замість визначених 10 у 15 центрах ПМСД (у деяких навіть двічі). У них взяли участь близько 800 лікарів і медсестер первинної ланки. Не відмовлятиму в організації таких заходів і надалі, якщо сімейні лікарі відчуватимуть в тому потребу. Крім цього, у соціальній мережі Facebook діє група ІСРС-2 Ukraine, де медики можуть отримати консультацію з тих чи інших питань щодо нової класифікації. Для смартфонів розроблено спеціальний додаток igiMED ІСРС. У вільному доступі на сайтах МОЗ і НСЗУ викладено методичні рекомендації, а невдовзі з’являться й друковані матеріали з ІСРС-2. Словом, джерел для опанування нової класифікації є чимало, тож упевнений: проблем із цим у медиків не виникатиме. Тим паче, що ІСРС-2 не настільки складна, як видавалося на початку.
І хоча поки що офіційно ІСРС-2 у нас не впроваджена й оцінку якісних показників роботи лікарів за нею не проводять, це — питання часу. Реформа галузі охорони здоров’я досить ефективна й має тривати. Чи хтось міг подумати 3-4 роки тому, що в кабінеті кожного сімейного лікаря будуть електрокардіограф, глюкометр, виконуватимуться тропонін-тести, тести на вірусні гепатити? Нині ми очікуємо на такі самі позитивні зміни й на вторинному рівні.
Сподіваємося, що ІСРС-2, покликана спростити роботу сімейного лікаря, структурувати звернення пацієнтів і підвищити якість надання медичної допомоги, активно запрацює в Україні вже з 2020 року. Таким чином, ми долучимося до світової медичної спільноти, яка вже давно й успішно використовує цю класифікацію.
Ірина ХОМЧУК, «ВЗ»
Дана РОМАНЮК, спеціально для «ВЗ»