Матеріал розміщено на правах реклами.
Псоріаз — значно поширене хронічне захворювання, на яке страждають понад 125 млн осіб в усьому світі, й у цій статистиці спостерігають тенденцію до зростання. Водночас у структурі аутоімунних запальних захворювань йому не приділено належної уваги (якщо порівнювати із системним червоним вовчаком або, скажімо, ревматоїдним артритом). Це призводить до обмеження варіантів лікування таких хворих і їхньої стигматизації.
Псоріаз не варто сприймати як косметичний дефект, котрий «всього-на-всього» негативно впливає на якість життя, соціалізацію та призводить до розвитку депресивних розладів. Псоріаз зумовлює системний запальний процес, що спричиняє низку метаболічних порушень, таких як інсулінорезистентність, атерогенна дисліпідемія тощо. На жаль, наразі не стандартизовано задовільної терапії псоріазу, і пацієнти часто повідомляють про неефективність призначеного лікування (місцевого чи системного). Хоча завдяки впровадженню біологічних методів терапії й було досягнуто певного прогресу в цьому напрямку, усе ж необхідність пошуку нових, досконаліших терапевтичних методів очевидна.
Останні дані з досліджень стовбурових клітин
Ученим і клініцистам вдалося-таки з’ясувати більшість механізмів патогенезу псоріазу, у якому значну роль відіграють гіперреактивність певних імунних клітин, передусім T-хелперів 1-го типу (Th1) і T-хелперів 17-го типу (Th17), а також дисфункція регуляторних T-клітин (Treg).
Нетипова активність цих лімфоцитів «ускладнює взаємини» між імунними клітинами, кератиноцитами й ендотелієм судин, а також порушує процес перетворення природних стовбурових клітин епідермісу.
Також було з’ясовано роль стовбурових клітин в епідермісі, після чого виявлено феномен, при якому дисфункція різних типів стовбурових клітин шкіри може бути основною причиною порушення регуляції запальної відповіді при псоріазі.
Дослідники оцінювали функції стовбурових клітин шкіри пацієнтів із псоріазом й порівнювали їх із стовбуровими клітинами, виділеними із шкіри здорових людей. З’ясувалося, що стовбурові клітини в псоріатичних бляшках вирізняються аномальним профілем цитокінів (у першу чергу, IFN-γ, TNF-α та IL-1), які вони виділяють назовні, що негативно впливає на кератиноцити, а саме: стимулює надмірну проліферацію й обмежує їх здатність до апоптозу. Це значною мірою пояснює роль аномальних стовбурових клітин епідермісу в стимуляції проліферації псоріатичних кератиноцитів, що призводить до акантозу.
За останні 20 років науковці поглиблено досліджували роль стовбурових клітин у патогенезі псоріазу з метою їх використання в лікуванні. Детальніше вивчення описаних вище механізмів дало змогу створити новітні підходи, що забезпечували виражену терапевтичну дію при псоріазі. Зокрема, у проведених останнім часом дослідженнях у якості перспективних кандидатів для замісної терапії псоріазу визначено аутологічні мезенхімальні стовбурові клітини.
Прицільна дія: клітинна замісна терапія
Ідея застосовувати мезенхімальні стовбурові клітини (МСК) для лікування псоріазу виникла після отримання незаперечних результатів досліджень, що розкривали їх роль у розвитку цього захворювання. Встановлено, що мезенхімальні стовбурові клітини мають імуносупресивні властивості, зокрема вони інгібують проліферацію активованих Т- і В-клітин, а також зменшують цитотоксичну активність натуральних кілерів. Але стовбурові клітини зі зразків шкіри хворих на псоріаз вирізняються зниженими імуносупресивними властивостями, тож було прийнято рішення випробувати клітинну замісну терапію. Цю ідею підкріплювали спостереження за ремісією в пацієнтів, які отримували МСК з метою лікування інших аутоімунних захворювань, таких як цукровий діабет, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак тощо.
Для заміщення аномальних стовбурових клітин у шкірі, ураженій псоріатичними бляшками, випробовували МСК різної етіології, проте найкраще проявили себе власні МСК, отримані з крові пацієнта: вони мають нормальний профіль цитокінів й неімуногенні для реципієнта. Таким чином, аутологічну трансплантацію МСК постійно перевіряють у клінічних дослідженнях, паралельно застосовуючи їх для лікування хворих на псоріаз.
Надійний та ефективний метод для боротьби з псоріазом
Дані, отримані від клініцистів, свідчать про те, що курс клітинної замісної терапії аутологічними МСК знижує тяжкість перебігу псоріазу на більше ніж 90% й забезпечує тривалу ремісію захворювання. За кілька років застосування цього підходу було встановлено, що лікування псоріазу власними МСК — надійний і ефективний метод, який часом дає змогу забути про рецидиви захворювання назавжди. У будь-якому випадку, курс лікування власними МСК сприяє досягненню позитивних результатів, адже перериває ланки патогенезу хвороби, відновлює всі клітини організму й нормалізує метаболізм абсолютно природним шляхом.
Західна якість — рідні ціни
Численні наукові дослідження і досвід, нагромаджений завдяки застосуванню для боротьби з псоріазом клітинної замісної терапії, довели, що МСК — безпечний і ефективний спосіб контролю над перебігом псоріазу.
Досвід зарубіжних колег успішно повторюють українські фахівці спеціалізованого центру медико-біологічної компанії «БіоПро Стем Технолоджі» — закладу, котрий забезпечує високі результати та європейський рівень надання послуг усім своїм клієнтам.
На сьогодні співробітники «БіоПро Стем Технолоджі» пересвідчилися в дієвості сучасного підходу до лікування псоріазу, а також низки інших аутоімунно-запальних захворювань шляхом трансплантації власних МСК.
«БіоПро Стем Технолоджі» застосовує лише оптимізовані щадні протоколи підготовки до введення МСК: біологічний матеріал забирається безпосередньо із крові пацієнта абсолютно безпечним неінвазивним способом. За понад 10 років роботи спеціалізованого центру «БіоПро Стем Технолоджі» чимало українців скористалися можливістю відновити здоров’я та сили завдяки процедурам введення власних стовбурових клітин.