Медики з Гарвардського університету розробили інструмент, що дозволить створювати та тестувати бета-клітини підшлункової залози перед їх пересадкою. Це відкриває нові можливості у лікування діабету та дослідженнях фундаментальних причин хвороби.
Як відомо, терапія діабету полягає у відновленні можливостей організму виробляти та транспортувати інсулін. Цей «обов’язок» лежить на бета-клітинах підшлункової залози. Однак у хворих на діабет вони починають працювати не правильно.
Науковці створили «орган на чіпі», що створює здорові бета-клітини зі стовбурових. Попереднє тестування бета-клітин перед трансплантацією необхідно, щоб переконатися в їх функціональності, пояснюють вчені. Новий інструмент у режимі реального часу перевіряє бета-клітини перед пересадкою.
«Орган на чіпі» – це пристрій розміром з флешку, який виготовлено з гнучкого і прозорого полімеру. Усередині цього полімеру розташовані мікрофлюідні трубочки, кожна діаметром менше міліметра і покрита зсередини людськими клітинами, узятими з певного органа, що цікавить дослідників. Ці трубочки утворюють складну структуру всередині чіпа. Коли поживні речовини, кров або досліджувані компоненти, такі як експериментальні ліки, пропускаються через ці трубочки, клітини в них повторюють деякі основні функції живого органу, з якого вони взяті.
Це дає можливість досліджувати та порівнювати клітини-донори із тими, що створені у штучний спосіб. У той же час «орган на чіпі» спрощує перевірку препаратів, що активізують виробництво інсуліну в організмі. І робить це напрочуд точно та швидко.
На думку дослідників, зроблено суттєвий крок у клітинній терапії інсулінозалежних людей. Від цукрового діабету у світі страждає більше 420 мільйонів людей. Зараз ця хвороба є сьомою за кількістю смертей.
Джерело: The Harvard Gazette