Мін Сеоб Лі – видатний вчений, дослідник і підприємець у галузі геноміки, охорони здоров’я та біотехнологій. Має досвід функціонального впровадження інформаційних технологій у сфери біоінформатики, фармакогеноміки, молекулярної діагностики. Diagnomics – міжнародний центр генетики з найбільшою діагностичною лабораторією в Південній Кореї, який спеціалізується на аналізах ДНК. Технології лабораторії дозволяють дізнатися, до яких хвороб людина схильна, визначити біологічний вік, отримати свій генетичний портрет. Автор багатьох наукових статей, автор книги “Homo Hundred Genome Revolution”.
Чи впливає наша геномна програма на процеси старіння: ми запрограмовані на смерть або накопичуємо травми і хвороби, що призводять до смерті?
Однак, якщо говорити конкретно про причини смертності, то не секрет, що більшість людей помирає не внаслідок старіння, а через певні хвороби і проблеми зі здоров’ям. Серцево-судинні захворювання і патології, онкологія, Альцгеймер – ось, що переважно належить до станів, не сумісних з життям. Звичайно, у процесі старіння функціональність організму знижується, порушується метаболізм, але сучасна медицина дозволяє підтримувати стан здоров’я навіть в похилому віці, якщо ви попереджаєте захворювання превентивними заходами. Спроби ідентифікувати ген, що відповідає саме за процеси старіння, тривають вже давно. На даний момент ми розглядаємо запобігання старінню як управління хворобами. Дослідження показують, що різним хворобам властиві безліч загальних механізмів. Ось чому генетика відіграє дуже важливу роль у визначенні очікуваної тривалості життя людини. Якщо вам вдасться спрогнозувати, до яких захворювань буде схильний ваш організм на пізніх стадіях життя, ви можете заздалегідь вжити необхідних превентивних заходів і потенційно запобігти розвитку цих хвороб або, принаймні, знизити ризик негативних наслідків для здоров’я і таким чином подовжити тривалість життя.
З огляду на сучасні досягнення медицини та можливості, що надають медичні технології, люди дедалі більше стурбовані тим, як мінімізувати ефекти генів, що відповідають за певні хвороби. Чи може людина жити 150 років і більше, навіть вічно, мається на увазі як фізичне тіло – зовсім інше питання. Наука намагається знайти ген, що здатний не просто не вкорочувати життя, а подовжувати його. І в цій царині вже є незначні успіхи: у дослідах над тваринами вчені відкрили певні мутації в генах, які потенційно дозволяють збільшити тривалість життя на 50%, – це підтверджено науковими даними. Але поки йдеться тільки про дослідження на комахах: щоб підтвердити цю гіпотезу щодо людини, необхідна абсолютно інша градація експерименту».
Чи існують гени, які можуть зупинити старіння і продовжити життя?
«Згідно з результатами досліджень, можемо виділити два типи генів, які є визначальними в питанні тривалості життя людини. Ген, який ми називаємо CERT, відповідає за «ремонт» ушкоджених ДНК: механізм розвитку ракових захворювань, наприклад, запускається, коли ДНК людини пошкоджується внаслідок певних факторів, і якщо ваш організм має «інструмент», що коригує подібні генетичні «несправності», ви зможете жити довше. Властивості іншого гена – DRD2 – були вперше виявлені у черв’яків: вчені помітили одну незначну мутацію гена у комах, які жили вдвічі більше. Це було неймовірне відкриття! І у людей є подібні гени: певні регіонально локалізовані популяції мають гени з такими самими властивостями, що пояснює, чому в цих компактних поселеннях люди живуть довше. Однак досі наука не знайшла універсальний ген – «вмикач» довголіття. І навряд чи відкриє, оскільки старіння і тривалість життя людини – це дуже комплексні поняття. Утім вчені не залишають надії зрозуміти механізми старіння і розвитку хвороб, щоб вирішити хоча б точкові проблеми».
Як дожити до 100 років – одне з питань, які порушували під час Київського міжнародного економічного форуму 2019.
Якщо доживемо до 2050
- Населення світу швидко старіє
За період з 2000 р. по 2050 р. частка населення світу у віці старше 60 років подвоїться приблизно з 11% до 22%. Очікується, що абсолютне число людей у віці 60 років і старше зросте за цей же період з 605 мільйонів до 2 мільярдів осіб.
- Найбільш швидкі та різкі демографічні зміни матимуть місце у країнах з низьким і середнім рівнем доходу
Так, наприклад, на те, щоб частка населення Франції у віці 65 років і старше зросла з 7% до 14%, пішло понад 100 років, у той час як таким країнам, як Бразилія і Китай, для такого зростання буде потрібно менше 25 років. До 2050 р. 80% літніх людей житиме в країнах, які на даний час є країнами з низьким і середнім рівнем доходу, а в таких країнах, як Китай і Бразилія, частка літніх людей буде більшою, ніж у США.
- Наше старіння залежить від багатьох факторів
Функціональний потенціал біологічної системи людини зростає в перші роки її життя і досягає піку в ранньому молодому віці, а потім природним чином зменшується. Темпи його зменшення визначаються, хоча б частково, нашою поведінкою і впливом певних факторів протягом усього життя. Ці чинники включають те, що ми вживаємо в їжу, наскільки ми фізично активні і в якій мірі ми піддаємося впливу факторів ризику, пов’язаних з курінням, шкідливим споживанням алкоголю або впливом токсичних речовин.
- У світі буде більше людей, котрі доживають до 80 і 90 років, ніж будь-коли раніше
Так, наприклад, число людей у віці 80 років і старше за період з 2000 р. по 2050 р. зросте майже в 4 рази – до 395 мільйонів осіб. Ніколи раніше в історії ще не було такого, як сьогодні числа людей середнього та похилого віку, що мають живих батьків. Дедалі більше число дітей знатиме своїх прадідусів і прабабусь і навіть прапрадідусів і, особливо, прапрабабусь. У середньому, жінки живуть на 6-8 років довше, ніж чоловіки.
- У зв’язку з більш тривалим життям по всьому світі різко зросте число людей з деменціями, такими як хвороба Альцгеймера
Ризик розвитку деменції різко зростає з віком – за оцінками, у 25-30% людей у віці 85 років і старше певною мірою спостерігається зниження когнітивних здібностей.
- Зростає потреба в тривалому догляді
За прогнозами, число літніх людей, не здатних більше дбати про себе, у країнах, що розвиваються, зросте до 2050 р. в 4 рази. Чимало людей літнього віку втрачають здатність жити незалежно через обмежену рухливість, немічність або інші фізичні чи розумові проблем зі здоров’ям.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я
За матеріалами Kyiv Internetional Economic Forum
Наталія КИРИЛЕНКО, «ВЗ»