Що треба знати про стрептококову інфекцію

20593

Одним із найпоширеніших збудників бактеріальних інфекцій у людини є бета-гемолітичний стрептокок групи A. Він викликає ураження верхніх дихальних шляхів, шкіри з місцевими гнійними процесами та спричинює розвиток ускладнень.

Стрептококова інфекція

Бета-гемолітичний стрептокок групи A: які захворювання викликає?

Бактерії виду Streptococcus pyogenes у 20-40% випадків в світі  викликають появу дитячого фарингіту.

Ці бактерії високу мають стійкість до:

  • Низьких та високих температур (нагрівання до 60 °С – протягом 30 хвилин);
  • Можуть тривалий (декілька місяців) час зберігатися у висушених мокротинні, гної, крові.

При застосуванні дезінфекційних засобів Streptococcus pyogenes гинуть за 15 хвилин.

Шляхи передачі стрептококової інфекції

Найбільш розповсюджений шлях передачі стрептококової інфекції типу А – це повітряно-крапельний шлях. До організму здорової людини бактерії легко потрапляють при кашлі, чханні, розмові хворої людини. Бактерії приникають крізь слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, мигдаликів.

Бета-гемолітичний стрептокок групи A призводить до таких захворювань, як гострі тонзиліт/фарингіт (ангіна), бешиха, скарлатина, гостра ревматична гарячка, гострий гломерулонефрит, васкуліти, неврологічні розлади, ентерити, імпетиго. Іноді він викликає навіть синдром токсичного шоку, сепсис тощо.

Людина, яка захворіла на тонзиліт, скарлатину або має інші форми респіраторної або шкіряної стрептококової інфекції, може бути джерелом зараження. В залежності від способу та ефективності лікування, тривалість періоду, коли хворий на стрептококову інфекцію є заразним, може бути різною.

Через стрептококову інфекцію людський організм продукує 2 види імунітету: антитоксичний і антибактеріальний. Антитоксичний імунітет однорідний для всіх стрептококів групи А і триває довічно. Саме тому, якщо людина захворіє на скарлатину, то вдруге цією ж хворобою вона не заразиться.  Антибактеріальний імунітет є типоспецифічним і досить нестійким, тому локальні стрептококові захворювання можуть повертатися.

Діагностика та профілактика стрептококових інфекцій

Діагностика стрептококових інфекцій відбувається на підставі клінічної картини з урахуванням відомостей, які сповістив пацієнт. У всіх випадках діагноз необхідно підтвердити бактеріологічним дослідженням.

Щоб розпізнати стрептококовий фарингіт/тонзиліт у сучасному світі застосовують швидкий тест, де результат буде відомий через 5-10 хвилин.

Терапію підбирають в залежності від захворювання людини, що зумовлене Streptococcus pyogenes.

Стрептококова ініекція

Міри профілактики направлені на виявлення захворювання на ранніх етапах, ізоляцію хворих та ліквідацію причин захворювання. Важливу роль відіграють у профілактичних заходах дотримання санітарно-гігієнічного режиму та особистої гігієни.

Для осіб, які знаходяться у вікових групах ризику виникнення стрептококових інфекцій та гострої ревматичної гарячки, лікарі радять підвищувати адаптаційні можливості організму (правильне харчування, регулярні прогулянки на свіжому повітрі, загартовування, активний спосіб життя).

Джерело: ЦГЗ МОЗ України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я