Вчені з ХФТІ безкоштовно передали медикам чотири озонатори, створені в їхніх лабораторіях. За допомогою одного такого приладу можна за 20 хвилин продезінфікувати карету швидкої допомоги, палату або медичний інструмент.
Переваги цього методу перед традиційним хімічним обеззараженням – це в першу чергу зручність та швидкість. Час, потрібний для дезінфекції, складає від 20 до 60 хвилин. До того ж озон – найпотужніший окиснювач, що проникає у найменші щілини. Один стаціонарний озонатор здатний за годину продезінфікувати приміщення площею до 100 кв. метрів або до 20 автомобілів швидкої допомоги. Переносний прилад знезаражує автомобіль за 20 хвилин, при тому закривати медичні прилади не потрібно. Після озонування автомобіль ще 10-15 хвилин провітрюють – і все, бригада екстреної допомоги може їхати на виклик. Зважаючи на те, що після кожного перевезення інфікованого хворого потрібно дезінфікувати автомобіль, цей метод дуже полегшує роботу і економить час медиків.
Озон є формою кисню, що виробляється безпосередньо з повітря, тому є, по-перше, екологічно чистим дезінфектантом, а, по-друге, не потребує зберігання. Світова наукова асоціація з озонотерапії радить його використовувати під час боротьби проти COVID-19 для знезараження повітря та поверхонь. В Іспанії, Італії, Китаї, Росії його включено до нормативної бази дезінфекції медичних закладів.
В медичних закладах Харківської області працюють уже чотири таких прилади. Один – стаціонарний – спочатку використовували тільки в Центральній диспетчерській Харківського обласного центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, а потім прилаштувалися перевозити його у всі відділення міста та області. В обласній клінічній інфекційній лікарні працюють три портативні озонатори ХФТІ.
«Оскільки Харків – дуже велике місто, і слід дотримуватися «рукаву доїзду» бригад, то ще один стаціонарний пункт озонування був створений ХФТІ разом з Головним управлінням ДСНС України у Харківській області на базі ДПЧ №36 ДСНС України, – розповідає директор Центру Віктор Забашта. – Це надає нам змогу проводити дезінфекцію карет швидкої допомоги, які опинилися в районі П’ятихаток. Також ведемо перемовини про установку стаціонарного пункту озонування на території інфекційної лікарні. Коли це відбудеться – замкнеться «географічний трикутник», і терміни доїзду на виклики в період пандемії будуть значно коротшими».
Ольга Фалько, спеціально для «ВЗ»