Фахівці американського Центру з контролю захворювань повідомили, що тести на антитіла, які допомагають визначити, чи була людина раніше хвора на коронавірусну інфекцію, можуть показувати невірні результати. Вони також зауважили, що антитіла не дають абсолютної гарантії, що людина повністю захищена від хвороби у майбутньому.
За допомогою ІФА-тестів можна виміряти імунну відповідь організму людини. Вони досить широко використовують у США. Антитіла, які є одним з багатьох механізмів імунної відповіді людини на вірус, найчастіше можуть з’явитися через 1-3 тижні після появи симптомів. На цей час особа вже є менш заразною, у неї вже наявний певний імунітет від майбутньої інфекції.
Однак спеціалісти Центру пояснили, що навіть поява імунної відповіді на вірус, який уразив організм раніше, не є 100% гарантією, що людина не заразиться коронавірусом знову. Науковці та медики це питання лише вивчають.
Фахівці зауважили, що досліди на тваринах продемонстрували захист від вірусу (короткотерміновий), але чи є тривалий захист у людини – ще потрібно досліджувати.
ІФА-тести на антитіла вважали доцільними для виявлення рівня розповсюдження COVID-19 серед населення для ухвалення різних рішень щодо подальшої ситуації із захворюванням. Але зважаючи на невеликий відсоток осіб, які хворіли на коронавірус, і обмеження самих тестів, ці висновки зробити буде складно, зазначено у рекомендаціях.
«Наприклад, серед населення, де захворюваність складає 5%, а тест на 90% чутливий на антитіла, він зможе передбачити наявність позитивних результатів в населенні на 49%. Іншими словами, менше половини тих, в кого позитивний результат, дійсно матимуть антитіла. З іншого боку, той же тест серед населення, де понад 52% мають антитіла, матиме понад 95-відсоткову точність передбачення», – зазначають фахівці Центру.
Також слід брати до уваги й той факт, що тести можуть показувати хибно-позитивні результати, а у інших людей можуть виявити хибно-негативні результати, бо у них антитіла не виробилися в належній кількості.
У Центрі з контролю та профілактики захворювань пройшли до висновку, що не слід застосовувати тести на антитіла для того, щоб зрозуміти:
- чи буде хворіти людина в майбутньому на COVID-19;
- чи варто змінювати рівень захисту ЗІЗів для медпрацівників, у яких тест на антитіла показав позитивний результат;
- чи слід розміщувати людей за певними грумами у місцях масового проживання (гуртожитки, тюрми тощо);
- чи можна повертати окремих осіб на робочі місця.
Нагадаємо, що МОЗ України запровадив масове ІФА-тестування на антитіла до COVID-19 в Україні, нині частина регіонів країни розпочала проводити подібні тести.
Джерело: Голос Америки