Нерівномірність поширення нового коронавірусу досі ставить питання перед дослідниками. Є багато прикладів, коли в сусідніх країнах показники смертності і заражень відрізняють в рази, а в державах з різних регіонів планети пандемія проходить приблизно однаково.
Через п’ять місяців після початку пандемії стають більш очевидними загальні чинники, які дозволили одним країнам протистояти коронавірусу успішніше за інших, зазначає Bloomberg.
Раннє реагування країн на COVID-19
Першочергове значення має ранній початок тестування. Країни, які розгорнули діагностичні кампанії ще в січні (наприклад, Південна Корея і Німеччина), в цілому добре впоралися з цією кризою. Тестування дозволило політикам швидше і ефективніше розробити стратегії боротьби, а жителі своєчасно переконалися в реальності загрози і поставилися серйозніше до протиепідемічних заходів.
Набагато гірше довелося країнам, чиї уряди не зуміли швидко налагодити тестування. Наприклад, в США вірус безконтрольно розповсюджувався майже весь лютий. Коли нові випадки почали зростати за експонентою, лікарні в епіцентрах, таких як Нью-Йорк, були перевантажені, виник дефіцит медичного обладнання.
Громадян разом із небезпекою епідемії, накрила хвиля «інфодемії» – потоків суперечливої, часто політизованої, а іноді і неправдивої інформації про коронавірус.
Географічне розташування
Вірус не визнає державних кордонів, але природні межі можуть його зупинити. Острівні держави – Японія, Ісландія, Нова Зеландія і Австралія – зуміли уповільнити поширення коронавірусу, ізолювавши себе від решти світу.
У квітні в Японії число людей, які прибували в країну скоротилося на 99,9% в порівнянні з минулим роком. Тепер завдання полягає в тому, щоб утримати число нових випадків на низькому рівні, коли острівні країни знімуть обмеження на в’їзд.
Рівень підготовки системи охорони здоров’я до протидії COVID-19
Як тільки вірус проникав в чергову країну, її влада змушена була шукати відповіді на стандартний набір питань:
- Чи забезпечені медпрацівники засобами індивідуального захисту?
- Чи вистачить лікарняних ліжок для прогнозованого числа хворих, що робити, якщо їх не вистачить?
- Чи достатньо апаратів ШВЛ і місць в палатах інтенсивної терапії для важких випадків?
Системи охорони здоров’я вже оцінювалися раніше на предмет підготовки до пандемії, яка подібна нинішній. Зараз ця готовність була перевірена на практиці.
У Бразилії охорона здоров’я і до нинішньої кризи було не в кращому стані. До того ж керівництво країни не змогло виробити послідовну стратегію, в результаті чого смертність і захворюваність там продовжують зростати загрозливими темпами.
У Тайвані була практика масштабного тестування і відстеження контактів поряд з достатніми лікарняними ресурсами. Це дозволили приборкати епідемію на самому початку.
Тактика «міцної руки»
У січні світ із засудженням спостерігав за тим, як влада Китаю посадили на карантин десятки мільйонів людей, щоб зупинити поширення вірусу. Однак жорсткий підхід спрацював і був незабаром застосований в інших країнах.
Так само змінюється ставлення до китайського «цифровому авторитаризму», коли після зняття карантину епідеміологічні служби використовують дані операторів телефонного зв’язку, геолокації, транзакцій, історії захворювань, щоб визначати рівень ризику зараження громадян і відповідно до цього присвоювати їм спеціальні кольорові коди.
Мільйони жителів Китаю тепер повинні показати зелений код на мобільному телефоні, щоб їх пропустили в готель, ресторан, магазин, метро або навіть випустили за межі їх житлових комплексів. В інших країнах теж починають застосовуватися мобільні додатки, що дозволяють відслідковувати контакти і переміщення інфікованих.
Довіра до дій уряду
З самого початку пандемії світ накрила хвиля дезінформації про коронавірус. У цих умовах особливо важливо, щоб народ довіряв своєму уряду, виявляв менше скептицизму і не захоплювався дослідженням теорії змов. Але для цього і урядам треба бути чесними зі своїми громадянами.
В Ірані влада намагалася приховати правду про катастрофу пасажирського літака 8 січня. Після цього довіра до слів іранських лідерів впала, і багато жителів проігнорували рекомендації влади утриматися від поїздок під час східного Нового року. В результаті інфекція в Ірані поширилася дуже швидко.
У той же час, судячи з опитувань, більшість громадян Німеччини, Південної Кореї, Сінгапуру довіряють діям своїх урядів. Завдяки і цьому чиннику ці країни стали прикладами успішного протистояння Covid-19.
Джерело: Bloomberg