9 липня 2020 року в інформаційному агентстві УНІАН (Київ) відбулася прес-конференція, присвячена питанням емоційного вигорання у лікарів усіх спеціальностей, студентів та курсантів медичної спеціальності, а також пересічного українця, що особливо актуально в умовах стрімкого поширення Covid-19. Під час заходу був презентований посібник методичних рекомендацій з виявлення, запобігання та корекції синдрому професійного вигорання, призначений медичним спеціалістам.
Один з авторів посібника Олег Созонтович Чабан, доктор медичних наук, професор, академік НАНВО України, лікар-психіатр вищої категорії, завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії НМУ імені О.О.Богомольця окреслив масштаби проблематики: «Синдром емоційного вигорання – далеко не нова проблема, але в сучасних умовах вона досягла катастрофічного рівню. Особливо від цього синдрому потерпають медичні працівники, які опинилися зараз у епіцентрі пандемії. Згідно зі статистичними даними, до 75% медичного персоналу у світі у більшій чи меншій мірі страждає на цей синдром. Що вже казати про українських лікарів, особливо в наш нелегкий час медичних реформ та епідемій».
Професор зазначив, що у посібнику зібрано швидкі, конкретні, яскраво подані рекомендації, а також містяться посилання через QR-коди на відеолекції – якщо бракує часу на читання, то інформацію можна прослухати. «2-3 хвилини на відповідь на конкретне запитання», – підкреслив Чабан.
«Наслідки емоційного вигорання можуть бути досить серйозними. За інформацією англійських дослідників, серед лікарів високий рівень тривоги -41% випадків, та клінічно вираженої депресії – 26% випадків. Третина лікарів використовує медикаментозні засоби для корекції емоційної напруги. Ігнорування емоційного вигорання може призводити до виникнення психосоматичних захворювань, тож ми ризикуємо просто втратити таку цінну для нашого суспільства медичну ланку», – підкреслила під час своєї промови співавтор посібника Антоніна Олександрівна Дорохіна, лікар-психолог Національної дитячої спеціалізованної лікарні «ОХМАТДИТ» МОЗ України, фахівець з громадського здоров’я, аспірант кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.
Юлія Вадимівна Сульська, лікар-ендокринолог, к.м.н., керівник медичного відділу швейцарської фармацевтичної компанії ACINO в Україні зауважила, що методичні рекомендації з виявлення, запобігання та корекції синдрому професійного вигорання та відеолекції з порадами провідного психіатра – це ще одна соціальна ініціатива швейцарської фармацевтичної компанії ACINO, яка реалізовується в рамках проєкту «Твій безмежний світ». В його програмі проведення навчальних заходів для лікарів, видання методичних посібників для шкіл та батьків, підтримка реабілітаційних центрів для дітей з розладом аутистичного спектру (РАС), включаючи відкриття сенсорних кімнат і придбання обладнання.
Відео прес-конференції буде розміщено на каналі УНІАН в YOUTUBE: https://www.youtube.com/user/unian/videos