Сімейна медицина зробила перші кроки в Херсоні весною 2001 року завдяки головному лікарю КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня», заслуженому лікарю України, почесному громадянину Херсона Євгену Євгеновичу Карабелешу. У IV Таврійському спальному мікрорайоні, після реконструкції колишньої трикімнатної квартири на першому поверсі житлового будинку було відкрито амбулаторію загальної практики-сімейної медицини, розраховану на обслуговування 5 тис. мешканців. Згодом з’явилося відділення сімейної медицини в районній поліклініці. Але керівництво лікарні шукало можливості поширити нову модель медичного обслуговування, а саме створити поліклініку сімейної медицини.
У 2007 році за рішенням сесії Херсонської міської ради введено в експлуатацію єдину на півдні України поліклініку сімейної медицини, потужністю 250 відвідувань на день. Медичний заклад нового типу очолила Ольга Волкова – випускниця Кримського медичного інституту імені С.І. Георгієвського, що працювала сім років лікарем-терапевтом у поліклініці №1, а у 2004 році пройшла курси спеціалізації із сімейної медицини. Але одна справа теорія, інша – практика. Бойове хрещення Ольга Леонідівна отримала саме у поліклініці сімейної медицини, адже починати довелося з нуля.
Минуло п’ять років з того часу, і досвід роботи поліклініки вказує на те, що саме така модель є найбільш вдалою для міста,–і з економічного, і з адміністративного, і з медико-соціального боку. Поліклініка має майже все необхідне для надання якісної медичної допомоги мешканцям Таврійского мікрорайону, де проживають близько 70 тис. населення. Вона займає два поверхи багатоповерхівки: там розташовано два відділення–діагностичне (флюорографічний кабінет, клінічна лабораторія, кабінети онкоогляду, функціональної діагностики, УЗД) та лікувально-профілактичне (3 кабінети прийому сімейних лікарів, хірургічний блок, денний стаціонар на 6 ліжок, маніпуляційний кабінет). Поліклініка має локальну комп’ютерну мережу, забезпечена телефонним зв’язком та автомобілем.
Медичну допомогу на засадах сімейної медицини в поліклініці отримують близько 19 тис. мешканців Таврійського мікрорайону, з них 5,5 тис. дітей віком з народження. Організовано 10 сімейних дільниць, на яких працюють 7 лікарів та 8 медичних сестер. Усі лікарі та медичні сестри атестовані та мають відповідну кваліфікаційну категорію. Невідкладна допомога пацієнтам надається вдома протягом усього робочого дня. Районні фахівці поліклініки проводять планові тренінги для сімейних лікарів з відпрацювання практичних навичок з неврології, отоларингології, офтальмології тощо.
Лікарі Херсона постійно вчаться, у тому числі уважно вивчають досвід розвинених країн. Аналізуючи тенденції розвитку первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) на засадах сімейної медицини на Заході, звернули увагу, що там практикується об’єднання декількох сімейних амбулаторій. Сімейні лікарі укладають договори з вузькими спеціалістами та педіатрами, закуповують діагностичну апаратуру. Це, практично, і є створенням невеликої поліклініки, тобто такої поліклініки, яка в Херсоні діє вже 5 років.
ЗДОБУТКИ І ПРОБЛЕМИ
Управління охорони здоров’я облдержадміністрації затвердило завідувача поліклініки Ольгу Волкову її головним позаштатним фахівцем зі спеціальності «загальна практика-сімейна медицина». Це – велика відповідальність. В області діють 110 закладів сімейної медицини: 74 амбулаторії, 4 поліклініки з дільницями, 6 поліклінік з відділеннями, поліклініка сімейної медицини – всього 207 дільниць. Медичну допомогу на засадах сімейної медицини отримують понад 70% сільського і 27% міського населення.
З огляду на свій досвід, Ольга Леонідівна робить висновок: ПМСД має бути максимально доступною, безоплатною, бо «економічна недоступність» і є основною причиною занедбаних станів здоров’я, пізнього звернення до лікаря. Але недорога ПМСД не має права бути низькотехнологічною та примітивною.
Завдяки розвитку якісної ПМСД на Херсонщині досягнуто певних результатів:
– зменшилась кількість госпіталізацій до клінік вторинного та третинного рівнів з 2,2% у 2010 році до 1,8% у 2011 році;
– протягом 3-х останніх років постійно знижується кількість інсультів та інфарктів;
– майже на 37% зменшилась кількість звернень до вузьких спеціалістів;
– кількість викликів швидкої допомоги стала менше на 15%;
– на 24% зросла кількість звернень до сімейного лікаря з профілактичною метою.
Але не варто зупинятися на досягнутому – для подальшого покращення якості надання медичної допомоги на засадах сімейної медицини необхідно розв’язати ряд проблем. Основною з них є укомплектованість сімейними лікарями, яка по Херсонській області становить 68%, з них більше половини – люди пенсійного та передпенсійного віку. На засадах сімейної медицини отримують медичну допомогу майже половина мешканців області, а хто ж буде надавати медичну допомогу решті? Потребує розв’язання питання державного фінансування первинної спеціалізації лікарів, враховуючи, що за мінімальної заробітної плати лікар не в змозі отримувати її за власні кошти.
Якщо протягом 10 років підготовка сімейних лікарів здійснювалась в основному за рахунок спеціалізації терапевтів і педіатрів, які працюють, то в майбутньому необхідно зробити акцент на випускників медичних університетів. Для цього цілеспрямовано проводити відбір випускників середніх шкіл для вступу в медичні університети за кошти державного бюджету.
Багато в області зроблено з реформування сестринської справи. Сімейна медична сестра є партнером лікаря, його помічницею. Враховуючи, що сестра розв’язує багато питань на дільниці та 50% робочого часу витрачає на роботу з документацією, необхідно, щоб співвідношення «лікар-медична сестра» складало не менше ніж 1:3. А для підготовки такої кількості середніх медичних працівників, варто створити в медичних коледжах відділення сімейних медичних сестер.
Відсутні чіткі регламентуючі та правові документи щодо відносин між сімейним лікарем та пацієнтами, між пацієнтом та державою, між лікарем та державою. Згідно з чинними наказами, сімейному лікарю залишили обсяг роботи дільничного терапевта й додали ще роботу дільничного педіатра, а також деяких вузьких спеціалістів. І це за відсутності матеріальних стимулів і правового забезпечення. При цьому збережена обліково-звітна документація радянського періоду, а також численні інструкції, які діяли з тих часів і залишаються чинними досі. Дуже сумнівно, що з таким багажем нинішній сімейний лікар зможе успішно увійти в страхову медицину.
НАЙБЛИЖЧІ ПЛАНИ
Управління охорони здоров’я облдержадміністрації при підтримці місцевої влади серйозно готується до реалізації медичної реформи в регіоні. Згідно з розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації №134 від 23.02.2012 р. «Про модернізацію мережі закладів охорони здоров’я області, що надають первинну медичну допомогу» перший етап реформування медичної галузі вже проведено. У 2012 році планується створити ще 22 центра ПМСД та 53 амбулаторії загальної практики-сімейної медицини.
«Виконуючи Національний план дій щодо реформування, ми не дублюємо пілотні регіони, а працюємо паралельно, враховуючи особливості нашої області»,– зазначив начальник управління охорони здоров’я ОДА Віктор Короленко.
Зоя ДЕМЧЕНКО, власкор «ВЗ»