Сполученим Штатам, незважаючи на статус супердержави, досі не вдається взяти під контроль ситуацію з COVID-19. Чому так сталося і чи варто чекати найближчим часом ефективних і безпечних вакцин від коронавірусу?
З цими та іншими питаннями видання Medscape звернулося до науковця, який особливо не потребує презентації – доктора Ентоні Фаучі, провідного світового експерта з питань інфекційних хвороб, директора Національного інституту алергії та інфекційних хвороб США, який обіймає цю посаду понад 35 років.
Новий коронавірус у старому контексті
Medscape: Декілька тижнів тому ви зауважили, що медики спостерігають майже по 100 000 випадків інфікування COVID-19 на день. Ситуація погіршується?
Фаучі: Коли я говорив про тенденцію посилення темпів захворюваності, то мав на увазі, що я стурбований перспективою дійти до 100 000 випадків щодня. Якщо подивитися об’єктивно, то доведеться визнати: спочатку ми перейшли від 20 000 до 30 000, незабаром вже було 50 000, згодом – 60 000, а зараз у нас уже 70 000. Мені не подобається бути пророком апокаліпсису, тому я сподіваюся, що ми не досягнемо цієї відмітки, якщо вчасно зреагуємо. Вірус SARS-CoV-2 – дуже грізний ворог. Поки що єдиний спосіб йому протистояти – робити добре відомі речі: уникати фізичного контакту, надягати маски, не збиратися у натовп. І це просто реалізувати.
Medscape: Поки ці заходи спрацьовували не дуже добре, мабуть почасти тому, що люди не ймуть віри порадам науковців?
Фаучі: Я думаю, нам доведеться сприйняти цю реальність: в нашій країні чітко простежується антинаукова тенденція, яка тісно поєднується з антидержавним трендом. А вчених та медичних чиновників часто прирівнюють до політиків. Таке ставлення особливо помітне з боку молодих людей. Вони розчарувались у владі і продовжують розчаровуватися. Ну, а те, що їхнє розчарування переросло у недовіру до науки та сформувалося в антинаукову позицію, дуже прикро. Особливо, коли ви перебуваєте на піку пандемії і намагаєтеся з цим впоратися – за таких обставин немає нічого гіршого, аніж боротися із неуцтвом. Крім вірусу, нам доведеться протидіяти ще й дезінформації.
Medscape: Справді схоже на те, що зараз кожен сам собі експерт. Ви ось висловлюєте свою думку з позиції експерта з інфекційних захворювань, але хтось може сказати: «Ну, це ваша думка, доктор Фаучі. А у мене є своя». Хіба це не частина проблеми?
Фаучі:Так. Мати власну думку прекрасно. Проблеми починаються тоді, коли вона сформована на комплексі власних «фактів». І вони сфальшовані. У цьому проблема.
Факти про вакцини
Medscape: Що ж, давайте поговоримо про факти, які нам наразі відомі про кандидатів у вакцини від коронавірусу. Наскільки ви впевнені, що ми отримаємо безпечну та ефективну вакцину протягом найближчих кількох місяців?
Фаучі: Ну, я б не говорив про наступні кілька місяців. Я «обережно оптимістичний», коли йдеться про швидку доступність профілактики коронавірусної інфекції. Той, хто гарантує щось на 100%, коли мова йде про вакцини, не брав участі у їх розробці. Але темпи будуть швидкими. Завдяки сучасним технологіям процеси, котрі донедавна вимагали років, сьогодні вкладаються всього-навсього у кілька тижнів-місяців. Ми вже це довели: від секвенування геному вірусу, коли він був розміщений у загальнодоступній базі даних на початку січня, буквально протягом кількох днів перейшли до розробки та початкових етапів випробування мРНК-вакцини. Через 62 дні ми вже дійшли до клінічного дослідження I фази – а це безпрецедентна швидкість! Зараз ми фактично на початку клінічного дослідження ІІІ фази ( воно почнеться наприкінці липня). Паралельно оцінюються ще кілька кандидатів, і вони також швидко дійдуть до кінцевої фази.
Medscape: Принаймні чотири кандидати?
Фаучі: Так, принаймні чотири, і уряд забезпечує їхню підтримку, зокрема в організації центрів для клінічних досліджень. Є, звісно, певні ризики, які ми беремо на себе, але це фінансові ризики, а не ті, котрі стосуються профілю безпеки препаратів. І дивлячись на ранні дані з імуногенності (із доклінічних етапів розробки), можна стверджувати, що вакцини ефективні.
Відкриття шкіл: поспішати, але з обережністю
Medscape: Відкриття шкіл та прийняття подібних рішень у всіх на думці саме зараз, коли невідомо, як йтимуть справи наприкінці серпня чи на початку вересня. Допоможіть батькам прийняти рішення відносно того, відправляти своїх дітей до школи або зачекати?
Фаучі: Як на мене (й мою думку розділяє Американська академія педіатрії), зважаючи на цілком вірогідні негативні наслідки утримання дітей поза школою, ми повинні відкривати школи та намагатися максимально повертати дітей до навчального процесу у колективі. Хоча, звісно, тут все буде залежати від локальної вірусної активності – там, де вона надто висока, зрозуміло, цього робити не потрібно. Вже сьогодні є кілька регіонів, де можна просто сказати: «Не хвилюйтеся, повертайтеся до школи». З іншого боку, у деяких штатах ситуація непевна, і зробити цей вибір не так просто.
Передусім, потрібно орієнтуватися на безпеку та добробут учнів та вчителів – а їх можна забезпечити доволі простими заходами. Наприклад, розставити на більш безпечну дистанцію парти, встановити графіки чергувань із прибирання класів, а також збільшити час перебування поза межами школи настільки, наскільки можливо. Для кожного навчального закладу подібні рішення мають прийматися індивідуально. В цілому немає однозначної відповіді на питання, відкривати школи США чи ні – це не має сенсу, тому що у нас дуже велика країна.
Medscape: Чи має значення вік у цьому контексті? Можливо варто молодших дітей повернути до школи, тому що вони (нібито) не служать вектором – на відміну від старших?
Фаучі: Наразі ми проводимо дослідження HEROS (Human Epidemiology and Response to SARS-CoV-2), де ведеться спостереження за 6000 особами у 2 000 сімей. Воно допоможе вивчити рівень захворюваності та поширеності інфекції COVID-19 у дітей, ризики її передачі членам родини, взаємозв’язок із алергічними станами тощо. Результати дослідження допоможуть відповісти на це питання більш конкретно.
Майже оптимізм
Medscape: Зрештою, на що сподіватися Америці?
Фаучі: Ми всі зараз переживаємо жахливий період, проте невдовзі візьмемо ситуацію під контроль – за допомогою комбінації протиепідемічних заходів та наукових досягнень, таких як вакцини та лікарські засоби. Я впевнений, що це закінчиться і ми повернемось до нормального життя, хоча зараз нам так не здається, оскільки ми перебуваємо в непевності останні п’ять-шість місяців.
Medscape: Але коли це закінчиться?
Фаучі: Я не думаю, що це станеться наступного місяця. І може навіть не наступного року. Проте все йде до закінчення.
Джерело: Medscape