До переліку послуг, за які заклади отримують підвищені тарифи, потрапили 6 видів обстежень з ранньої діагностики раку. Однак наразі НСЗУ пропонує підвищити виплати за деякі види лікування онкохворих, а в наступному році – розширити спектр безоплатних послуг для цієї категорії пацієнтів.
Які пакети передбачають їх надання і які вимоги до закладів висуватимуться для підписання договорів? Про це – наша розмова з директоркою Департаменту замовлення медичних послуг та лікарських засобів НСЗУ Альоною ГОРОШКО.
ВЗ На які пакети медичним закладам варто укласти договори з НСЗУ, аби охопити весь можливий спектр діагностики й лікування онкохворих?
– Передусім це пакети пріоритетних послуг, які передбачають ранню діагностику раку за допомогою ендоскопічних обстежень (гістероскопія, езофагогастродуоденоскопія, колоноскопія, цистоскопія, бронхоскопія), а також мамографія.
Щодо інших амбулаторних послуг, то пакет, за яким надається допомога у випадку онкології залежить від типу закладу. Коли пацієнт отримує медичну послугу у багатопрофільній поліклініці, консультації лікаря-онколога та відповідні дослідження проводяться за пакетом «Амбулаторна спеціалізована та високоспеціалізована допомога».
Якщо ж медичні послуги надаються в спеціалізованих онкологічних закладах – на разі розроблено два спеціальні пакети з діагностики та лікування онкологічних захворювань. Вони розраховані на пацієнтів, у яких вже запідозрили чи й виявили злоякісне новоутворення. За направленням сімейного лікаря чи лікаря, який проводив дослідження або запідозрив онкологічне захворювання, можна звернутися до медзакладу, законтрактованого НСЗУ за пакетами «Діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних захворювань у дорослих та дітей», а також «Діагностика та радіологічне лікування онкологічних захворювань у дорослих та дітей». Хірургічну допомогу таким хворим заклади можуть надавати в рамках пакету «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах».
ВЗ Наскільки активно надаються згадані послуги?
– За час дії Програми медичних гарантій було здійснено 67 330 обстежень для раннього виявлення онкологічних захворювань. За надання таких послуг НСЗУ виплатила закладам понад 1,2 млрд грн. Найбільше виконано мамографій. На сьогодні НСЗУ уклала договори на проведення мамографії як пріоритетної послуги з 221 закладом в різних регіонах України (найбільше – у Дніпропетровській та Харківській областях, м. Києві), в тому числі й з 13 приватними клініками.
За час реалізації Програми медичних гарантій (з 1 квітня 2020 року) майже 30 800 пацієнток уже отримали направлення на мамографію. На наступний рік ці послуги також залишаться пріоритетними.
В цілому на сьогодні НСЗУ законтрактувала 118 медичних закладів на надання послуг з діагностики та лікування онкологічних хвороб, 30 з яких – спеціалізовані лікарні з лікування онкологічних захворювань. За надання допомоги пацієнтам у квітні-липні НСЗУ виплатила їм 1,3 млрд грн.
ВЗ У деяких закладах пацієнтам, які «не вписуються» у вік, передбачений вимогами для отримання пріоритетних послуг з ранньої діагностики раку, відмовляються надавати їх безкоштовно. Чи правомірно це?
– Це неправильне розуміння лікарською спільнотою вимог Програми медичних гарантій. Якщо, наприклад, тридцятирічній жінці показане проведення мамографії і це підтверджено направленням сімейного чи лікуючого лікаря (у такому віці вона дійсно не потрапляє у пріоритетні послуги), їй потрібно провести обстеження безоплатно. Так, заклад не отримає за це підвищеного тарифу, однак оплата відбудеться або в рамках амбулаторного пакета (якщо наприклад,пацієнтка звертається в поліклініку), або ж за рахунок пакетів з хіміо- та радіотерапії (на них законтрактувалися деякі багатопрофільні заклади й практично всі онкодиспансери), куди так само входить діагностика пацієнтів із ще не підтвердженим діагнозом. На жаль, подекуди керівники онкодиспансерів вважають, що оскільки вони не підписували договір на амбулаторний пакет, їхні заклади не мають вести амбулаторний прийом пацієнтів з підтвердженим чи непідтвердженим діагнозом. Однак ще на етапі розробки Програми медичних гарантій у пакети для хіміо – та радіотерапії було включено й амбулаторний прийом згаданої категорії пацієнтів, а у разі потреби – їх діагностику й лікування. Таке об’єднання різних послуг (діагностика, хіміо- й радіотерапія) на даному етапі полегшує адміністрування послуг. Тому онкодиспансерам немає потреби контрактуватися на амбулаторний пакет окремо, але надавати такі послуги потрібно, адже це передбачено специфікаціями, тобто умовами договору з НСЗУ.
ВЗ Чого чекати онкохворим від Програми медичних гарантій наступного року?
– НСЗУ пропонує включити в ПМГ-2021 пакет послуг з реабілітації пацієнтів із соматичними захворюваннями, в тому числі й онкологічними (окрім них на такі послуги зможуть розраховувати хворі після інсульту, інфаркту, хірургічних операцій). Кошти на оплату цих послуг ми подали як додаткову потребу до ПМГ- 2021.Таким чином вдасться охопити весь ланцюг надання онкодопомоги – від ранньої діагностики раку до відновного лікування пацієнтів, які мали таку хворобу. На разі проєкт такого пакету вже розробляється. Також ми хочемо в наступному році виокремити з хіміотерапевтичного пакету пакет з онкогематології, оскільки це специфічне лікування – більш тривале й інтенсивне, ніж інших видів раку. Тому вбачаємо за доцільне виділити його в окрему категорію. Попередньо розрахували й вартість пропонованого пакету: з онкогематології – 53 600 грн (в межах бюджету на ПМГ-2021).
ВЗ А якщо онкогематологічний хворий потребуватиме трансплантації кісткового мозку? І чи не планується збільшити «онкотарифи» в цілому?
– Послуги з трансплантації поки що фінансуються не в рамках ПМГ, а за окремими програмами МОЗ. Вочевидь така практика продовжиться і в наступному році. А щодо тарифів Національна служба здоров’я України пропонує їх збільшення на 2021 рік – на діагностику та хіміотерапію з 18 тис. грн до 32 тис. грн, а на діагностику та радіологічне лікування – з 30 тис. грн до 44 тис. грн. Такі тарифи буде застосовано, якщо обсяг фінансування галузі залишиться таким, як було повідомлено в межах граничних видатків. НСЗУ також подала запит на додаткову потребу в фінансуванні, зокрема, з тарифами у 86 тис. грн на діагностику та хіміотерапію, 120 тис. грн на діагностику та радіотерапію.
ВЗ За рахунок чого реалізуватиметься ідея запровадження коефіцієнту для тарифу на хіміотерапію для дітей?
– Так, на 2020 рік ми запропонували ввести такий коефіцієнт і він суттєвий – вартість послуги підвищено в 4,7 разу. Це можливо реалізувати за рахунок заощаджених коштів ПМГ, які передбачалися на надання амбулаторних пріоритетних послуг. У зв’язку з карантином у квітні -травні пацієнти менше зверталися з метою діагностики. Водночас ми консультувалися з дитячими онкологами, які зробили відповідні розрахунки й довели, що лікування раку у дітей обходиться значно дорожче, оскільки маленьких пацієнтів лікують переважно стаціонарно, отже потрібно більше медичного персоналу тощо. Ми дослухалися до їхніх аргументів і пропонуємо МОЗ збільшити оплату за випадки дитячого раку. Поки що це стосується виключно хіміотерапії, оскільки це основний метод лікування дітей, а опромінення вони проходять переважно в національних закладах охорони здоров’я, які ще не законтрактовані з НСЗУ. Для підвищення згаданого тарифу на 2 півріччя нинішнього року достатньо виділити 30 млн грн. Для державного бюджету це незначні кошти, а от для родин хворих дітей це суттєве зменшення витрат. МОЗ має винести відповідну постанову на Кабмін, коли її буде прийнято Урядом, НСЗУ зможе виплачувати за згадану послугу більше.
ВЗ Для надання таких послуг потрібне сучасне й якісне обладнання. Чи моніторить НСЗУ це питання?
– Напередодні підписання договорів на 2020 рік ми висували загальні вимоги щодо наявності відповідного обладнання й фахівців. Наприклад, для контрактування закладів на проведення мамографії як пріоритетної послуги вимоги НСЗУ до обладнання були : наявність мамографа з оцифровувачем або цифрового мамографа. Втім, у наступні роки НСЗУ може сформулювати ці вимоги більш специфічно. Відповідно ми моніторимо надання послуг закладом для їх оплати. Тому, наприклад, якщо у закладі зламався мамограф або ж звільнився фахівець, який на ньому працює, тобто відповідні послуги пацієнтам не надаються, потрібно обов’язково повідомити про це НСЗУ. Інакше будуть запроваджені санкції, оскільки ми платимо виключно за надані послуги. Під час контрактування їх орієнтовна кількість вказується в договорі.
ВЗ А якщо ця кількість перевищить заплановану, потрібно переукладати контракт чи доплати будуть нараховані закладу автоматично?
– Процедура перегляду контракту на збільшення кількості послуг передбачена. Але на разі в Україні майже немає закладів, які перевищують «межі» своїх планів щодо надання амбулаторних пріоритетних послуг. Ми лише бачимо, що деякі заклади перевищують планову кількість послуг з лікування інфарктів та інсультів. Нині ми враховуємо цю статистику по кожному закладу. Під час перегляду договору з ними оплатимо понадпланові послуги. Також варто зазначити, що статистика 2020 року буде братися до уваги при контрактуванні закладів на 2021 рік.
Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»