З початку цього року в Україні були виявлені 8 осіб, хворих на правець, серед яких 5 дітей та 3 дорослих. У 2019 році протягом аналогічного періоду виявили 7 випадків правця в Україні. Таку інформацію повідомляє ЦГЗ на власному сайті.
На правець захворіли жителі 7 областей: двоє у Вінницькій та по одній людині у Чернігівській, Волинській, Київській, Львівській, Полтавській та Миколаївській областях.
Як можна інфікуватися правцем?
Це захворювання, яке передається під час контакту зі спорами бактерій Clostridium tetani. Заразитися можна через пошкодження шкіри та слизових оболонок, травмування гострими предметами, уламками деревини.
Захворюваність на правець безпосередньо залежить від ступеня обсіменіння ґрунту спорами збудників, рівня травматизму. Найнебезпечнішим є сільськогосподарський та побутовий травматизм, під час яких виникають рани, що забруднені ґрунтом.
Люди мають вискоку сприятливість до правця. Ризик захворюваності збільшується, якщо в рані створюються анаеробні умови.
Симптоми правця
У період від 3 днів до 3 тижнів після інфікування людина може відчувати такі симптоми, як:
- Спазм м’язів обличчя;
- Головний біль;
- Гіпертермія та значне потовиділення;
- Спазм м’язів шлунку;
- Труднощі з ковтанням;
- Відчуття болісної напруги у тілі;
- Прискорене серцебиття та зміна артеріального тиску;
- Неконтрольоване скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм);
- Ламкість кісток;
- Ускладнення дихання.
При появі перших симптомів захворювання необхідно терміново звернутися до лікаря.
Слід пам’ятати, що правець може призвести до летальних наслідків.
Як захиститися від правця?
Найкращим та найефективнішим захистом від правця є вакцинація. З початку року лише 31,6% дітей віком до року мають вакцинацію від цього захворювання станом на 1 червня. У випадку пропуску щеплення за Нацкалендарем, їх слід якнайшвидше надолужити. Імунізація проти дифтерії та правця здійснюється безоплатно.
Відповідно до Календаря вакцинації визначається оптимальний вік і проміжки часу для щеплення.
Варто пам’ятати, що імунізація необхідна, навіть у разі, якщо вже була хвороба, бо імунітет після неї швидко проходить та існує вірогідність повторного зараження.