ПАСТКА ДЛЯ ІНФАРКТУ

1745

Здавалося б, що спільного між підводним човном та серцем людини? Виявля­ється, і субмарина, і наше серце випромінюють електромагнітні хвилі. Україн­ські вчені не тільки першими у світі це довели, а й застосували своє відкриття на практиці. Тепер у Національному науковому центрі «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» Національної академії медичних наук Украї­ни та на базі Головного військового клінічного госпіталю Міністерства Оборони України працює унікальний прилад, який дозволяє ловити сигнали, що свід­чать про початок збоїв у роботі серця.

ВСЕВИДЮЧА «КОЛБА»

Усе починалося років 20 тому в… Інституті кібернетики. Учені створи­ли датчик для особливого приладу, який мав виявити підводний човен на глибині 30–40 метрів або «впій­мати» ракету, невидиму для радарів. Цей пристрій не випромінював сиг­нали, а тільки вбирав їх від навко­лишніх об’єктів. На жаль, винахід на практиці так і не застосували: із роз­валом Союзу припинилося фінан­сування проекту. Тоді кібернетики запропонували використати ноу-хау в мирних цілях і передали напрацю­вання кардіологам. Тепер датчик, що виявляв субмарини, ловить наймен­ші сигнали, які попереджають про відхилення в роботі серця.

До цього магнітно-резонансний метод дослідження використову­вали тільки для діагностики за­хворювань нервової системи. Адже відомо, що нервові волокна випро­мінюють слабкі електричні струми. Але, виявляється, ці випроміню­вання відходять від усіх тканин, що приймають імпульси від нервових закінчень. Навіщо їх шукати, напри­клад, у серці? Все просто! Фахівці стверджують: будь-яке захворюван­ня цього органа пов’язане з пору­шенням електрофізіологічних про­цесів у ньому. Раніше всі збої можна було зафіксувати, лише під’єднавши безпосередньо до серця пацієнта електрод, який вводився через вели­ку вену. Тепер же процедура проста й абсолютно безболісна: пацієнт ля­гає на мобільну кушетку, лікар під­кочує її під масивну установку, що нагадує колбу. Протягом 15 хвилин цей пристрій, нависаючи над груд­ною кліткою, фіксує слабкі магнітні поля серця.

– Унікальність цього методу в тому, що ми можемо розпізнати за­хворювання, коли клінічних про­явів ще немає, а лише почалися най­менші зміни, – каже завлабораторії біомагнітних досліджень Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска АМН України, кандидат меднаук Віктор Козловський. – На початковій стадії фіксується аритмія, ішемія, серцева недостатність. При цьому не відбу­вається і найменшого втручання в організм! Прилад вловлює все ви­промінювання магнітного поля сер­ця і фіксує їх відхилення від норми. Будь-які порушення – привід для за­непокоєння.

Усередині цього апарата – над­чутливий датчик і сім антен, що реєструють електроімпульси (за їх характеристиками роблять висно­вки про величину і розподіл маг­нітних полів). Комп’ютер порівнює їх із нормальними показниками і виводить результат на монітор. Там з’являються кілька барвистих кар­тинок: різноманітні вихори і стрі­лочки, які вказують напрямок, куди ці потоки спрямовуються. Учений пояснює: якщо серце пацієнта здо­рове, то стрілочки зеленого кольору створюють одну спіраль, закручену за годинниковою стрілкою. Якщо хворе – червоні стрілочки утворю­ють два вихори або завиваються хаотично.

КАРДІОГРАФІЯ МАЙБУТНЬОГО

Наближення інфаркту можна ви­значити за попередніми змінами: в коронарних артеріях, що постача­ють кров серцю, утворюються ате­росклеротичні бляшки, які, збіль­шуючись, перекривають рух крові. На комп’ютерному зображенні ви­дно, як електрострум у м’язі вже на цій стадії розподіляється непра­вильно. Тобто: де апарат зафіксував електричне випромінювання – там неушкоджений міокард, де сигналу немає – м’яз практично не постача­ється кров’ю. Вчені стверджують, що таку картинку не відтворює жод­на інша сучасна апаратура. Подібної установки немає не тільки в СНД, а й у світі!

– Ідея реєстрації електричних процесів у серці без втручання в ор­ганізм виникла давно, – каже Віктор Іванович. – Але зафіксувати слаб­кий магнітний сигнал, що виникає під час руху електричних струмів у м’язі серця, складно. Уявіть, що вам треба слухати скрипку, яка зву­чить поряд із реактивним літаком. Із такою ж ситуацією зіткнулися й ми: потрібно було не тільки почути звук, а й вловити всі нюанси гри. За кордоном подібні установки по­міщають в герметичні екрановані кабінети з алюмінієвими стінами товщиною 3 метри. Треба сказати, що цей «інтер’єр» коштує до 3 млн доларів! У нас таких грошей немає.

Словом, українські вчені опини­лися у звичайній для них ситуації: біда всього навчить. Їм поставили завдання уникнути витрат на ство­рення металевої кімнати, щоб у майбутньому цей метод досліджен­ня став доступним усім. Кардіоло­ги працювали в тісному співробіт­ництві з кібернетиками, фізиками і математиками. Учені створили складні перетворювачі та програ­ми, щоб прилад не реагував на електромагнітні шуми від розеток, комп’ютерів, ламп, які знаходяться навколо апарата.

НОВІ МОЖЛИВОСТІ

Апарат відкриває для кардіологів надзвичайні наукові можливості, а пацієнтам допоможе уникнути важких захворювань та ускладнень після них. Медики зізнаються, що раніше ніколи не бачили, як зміню­ються електрофізіологічні показ­ники за інфаркту, до встановлення стента у звужене місце коронарної артерії і після цього. Тепер же підхід до лікування вдосконалений. Які ліки людині потрібні – теж підкаже апарат. Він може показати, чи ефек­тивно діє та схема лікування, яку призначив лікар. Адже трапляєть­ся, що деякі ліки, що відновлюють нормальний ритм серця, навпаки, посилюють аритмію. І людина, не­зважаючи на те, що лікується, рап­тово гине.

За допомогою магнітокардіогра­фа київські вчені також сподівають­ся розгадати таємницю синдрому раптової смерті. Згідно з американ­ською статистикою, кожен другий померлий від серцевого нападу за­гинув раптово. Щоб уникнути по­дібного, доктор Козловський про­понує проходити обов’язкове щорічне обстеження на магнітокар­діографі представникам професій, пов’язаних із навантаженнями і ризиком. Крім того, виявилося, що на апараті можна контролювати ро­боту серця у плода в утробі матері.

На сьогодні розробку магніто­кардіографів підтримує Євросоюз, постійно дає ґранти на досліджен­ня. Оксфордський університет ви­знав пріоритет за українськими вченими. У минулому році група вчених Інститутів Кібернетики та Інституту Стражеска отримали держзамовлення від українського уряду. Обіцяють створити ще по­тужніший і сучасніший апарат!

За останні роки вчені презен­тували український магнітокарді­ограф на провідних міжнародних виставках: у 2010 році у Дюссель­дорфі на Всесвітній виставці охоро­ни здоров’я, у Швеції та Ганновері на Виставці нових досягнень. Про­відні науковці-кардіологи, зокрема засновник Європейського кардіологічного товариства, почесний професор кардіології Медичного центру Erasmus Пол Гугенгольц (Нідерланди), висловлювалися про винахід українських учених, як про «технологію нового тисячоліття!»

В останні роки науковці бага­тьох країн шукають власні шляхи уловлювання та обробки слабких електрострумів серця. Так, свої досягнення вже представляють США, Італія (кілька лабораторій), Голландія, Фінляндія, Німеччина, Південна Корея, Індія, Китай (лабо­раторії в Пекіні, Шанхаї) та Японія. В останній країні, до речі, метод рекомендований Міністерством охорони здоров’я для широкого ви­користання раннього виявлення ішемії.

Тетяна ПРИХОДЬКО, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я