Начальник Управління післяреєстраційного фармаконагляду Державного експертного центру МОЗ України кандидат медичних наук О.В. Матвєєва спільно зі своїми співробітниками В.П. Яйченею, І.О. Логвиною, Д.С. Поляковою зробили глибокий аналіз медичного застосування ліків (оприлюднений у газеті «ВЗ» №№ 28–29, 30–31). На прохання нашого кореспондента провідні фахівці Управління прокоментували й помилки, що допускаються у медичних закладах у ході фармакотерапії.
У переважній більшості повідомлень (53,1%) про побічні реакції лікарських засобів (ПР ЛЗ) будь-яких груп у 2011 році йшлося про алергійні/анафілактичні ПР, як і в попередні роки (2007–2010 рр.). Проблеми, виявлені в ході аналізу таких повідомлень, були аналогічні торішнім. Типовими можна вважати помилки під час проведення проб на визначення індивідуальної чутливості організму до ЛЗ, неврахування алергоанамнезу. Такі помилки, зазвичай, призводять до сенсибілізації організму до препарату, його ж введення у терапевтичній дозі призводить до маніфестації алергійних ПР. Хибна оцінка результатів проби може призвести до помилкових рішень щодо проведення фармакотерапії, її неефективності.
Отримані у 2011 р. карти-повідомлення ми проаналізували на предмет медичних помилок. Серед одержаного загалу повідомлень про ПР у 3% (275) виявлені медичні помилки (табл. 9).
Однак не всі ці помилки були причиною розвитку ПР: у 78% вони не вплинули на здоров’я пацієнтів, проте у 22% випадків саме медичні помилки у ході застосування ЛЗ стали причиною розвитку ПР. Серед випадків ПР ЛЗ, що сталися внаслідок медичних помилок, 13% були серйозними: у 7% вони призвели до госпіталізації, а ще 4% – становили загрозу життю пацієнта.
Майже половина (48%) медичних помилок, що призвели до ПР, було допущено у ході лікування дітей. Найчастіше до ПР у результаті медичних помилок призводило застосування антимікробних ЛЗ для системного застосування (33,3%), засобів, що діють на нервову систему (20,3%), на опорно-руховий апарат, серцево-судинну та респіраторну системи (по 8,7%). Найбільш поширеними серед системних порушень були ураження шлунково- кишкового тракту (31,9%), порушення організму в цілому (15,9%) та неврологічні порушення (14,5%).
Серед усього загалу виявлених медичних помилок (як тих, що не завдали шкоди пацієнтам, так і тих, що стали причиною ПР) більшість становило неврахування вікового обмеження (26,9%), перевищення максимальної добової дози ЛЗ (25,5%), неправильний шлях уведення ЛЗ (12,4%), невраховування даних анамнезу пацієнтів (12,0%) та перевищення максимальної разової дози ЛЗ (6,5%) (табл. 9). У 14% випадків медичні помилки допустили пацієнти у процесі самолікування.
Враховуючи, що інформація про ПР ЛЗ у 2011 р. надходила лише з 44% закладів охорони здоров’я, можна припустити, що кількість медичних помилок та їх несприятливі наслідки є значно масштабнішими. Більш детально проблема медичних помилок та їх ґрунтовний аналіз будуть висвітлені у наших наступних публікаціях.
Слід зауважити, що 98,8% ПР, інформація про які надійшла у 2011 р. до Центру, були передбаченими, тобто зазначеними в інструкції для медичного застосування ЛЗ, лише 1,2% ПР були непередбаченими, тобто на момент надходження повідомлення про них не було зазначено в інформації про ЛЗ.
Серед загалу непередбачених ПР 44,7% становили кровозамінники і перфузійні розчини, 5,3% – вітаміни, 5,3% – засоби, що застосовують у випадках захворювань печінки і жовчовивідних шляхів, 4,4% – периферійні вазодилататори, 3,5% – засоби, що застосовують у разі захворювань порожнини носа.
Серед кровозамінників та перфузійних розчинів найбільша частка повідомлень надійшла на 0,9% розчин натрію (65%). У всіх випадках проявом цих ПР була гіпертермія та її наслідки. Такі ПР не зумовлені фармакологічними властивостями ЛЗ, а є результатом або невідповідної якості, або порушень техніки введення препарату, а тому не можуть бути внесені в розділ «Побічні реакції» інструкції для медичного застосування.
У ході ретроспективного аналізу частоти надходження непередбачених ПР (2009–2011 рр.) з’ясувалося, що у переважній більшості випадків непередбачені ПР, виявлені у 2011 р., проявилися вперше (68%) або їх кількість не перевищує двох (14%). За цими ЛЗ продовжується пильне спостереження.
За наявності достатньої кількості інформації та встановлення причинно-наслідкового зв’язку між ПР і застосуванням ЛЗ виробники препаратів антраль, флюдитек, пентоксифілін-здоров’я, трисоль, медоцеф, лісобакт, називін, оліговіт, оспексин, отривін та панангін внесли зміни в інструкції для медичного застосування, зазначивши раніше невідомі ПР, тому раніше непередбачені ПР цих ЛЗ нині розцінюються як передбачені.
Усього за результатами здійснення фармаконагляду у 2011 р. було запропоновано внести зміни та доповнення в інструкції для медичного застосування 1973 ЛЗ (детальну інформацію див. на сайті Центру http://www.pharma-center. kiev.ua/view/farmn на сторінці «Фармаконагляд»).
У переважній більшості випадків прояви ПР ЛЗ, виявлені у 2011 р., були несерйозними (85,3%), у 14,7% – серйозними. 5,8% випадків ПР стали причиною госпіталізації пацієнтів; 4,6% – становили загрозу життю пацієнта; по 2,3% – призвели до тимчасової непрацездатності та до подовження термінів госпіталізації хворих; у 0,1% – ПР закінчилися летально.
Протягом 2011 р. до Управління надійшло 12 повідомлень про летальні наслідки ПР у результаті медичного застосування ЛЗ. У всіх випадках встановлено причинно-наслідковий зв’язок між ПР та застосуванням ЛЗ. Усі побічні реакції були передбаченими, тобто про ймовірність їх виникнення зазначено в інструкціях для медичного застосування. У 2 випадках причиною смерті стало застосування двох препаратів, у одному – 5 ЛЗ.
Щодо зв’язку між медичними помилками, ПР та їх наслідками, то звертає на себе увагу позиція 4 таблиці 10. Летальний наслідок був результатом низки медичних помилок, одна з яких виявилася фатальною, коли у якості розчинника цефазоліну був використаний 10% розчин лідокаїну, введений півторарічній дитині.
Антибактеріальні засоби для системного застосування стали причиною летальних наслідків побічних реакцій у 16,7% випадків, кровозамінники і перфузійні розчини, кардіологічні ЛЗ та анестетики (місцеві та засоби для наркозу) – по 11,1% (мал. 3).
В 11 з 12-ти випадків летальні наслідки сталися з причини виникнення анафілактичних реакцій (мал. 3). Більш детальний аналіз летальних випадків ПР ЛЗ буде представлено в окремій публікації.
Підготував Василь КАЛИТА, «ВЗ»