Місяць тому уряд України черговий раз продовжив термін дії адаптивного карантину до кінця 2020 року, однак це не дало бажаного результату. Як свідчить статистика, кількість нових випадків зараження не знизилась, а географія поширення вірусу постійно зростає.
В таких умовах КМУ прийняв рішення зовсім відмовитися від адаптивного карантину і впровадити обмеження «помаранчевої» зони по всій Україні – загальнодержавний карантин. При цьому Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що найкращим рішенням для медичної системи було б введення повного локдауну по всій країні терміном на 3 тижні. Але таке рішення може бути фатальним для української економіки. Тому уряд вирішив посилити обмеження, ввести загальнодержавний карантин, а також обмежитися міні-локдауном – так званим «карантином вихідного дня». Відповідне рішення прийнято на засіданні КМУ 11 листопада.
Під час загальнодержавного карантину дозволяється проведення масових (концертних, спортивних і т.д.) заходів за участю до 20 осіб з дотриманням дистанції 1,5 метра, а також проведення матчів командних видів спорту, але без глядачів. Кінотеатри можуть працювати із заповненою до 50% місць. Музеї можуть працювати, якщо зможуть забезпечити розташування 1 людину на площі 20 м².
Громадський транспорт (міський, міжміський, приміський, міжобласної) може перевозити людей тільки на сидячих місцях. Міністр інфраструктури Владислав Криклій додатково пояснив, як буде працювати транспорт в умовах загальнонаціонального карантину. Автотранспорт, в тому числі маршрутні таксі, тролейбуси, трамваї і залізниця будуть перевозити пасажирів у кількості місць для сидіння. Це стосується транспорту міського, приміського, міжміського, внутрішньообласного і міжобласного сполучення. Внутрішні авіаперевезення будуть працювати без обмежень. Під час авіаподорожей закордон необхідно ознайомитися з умовами в’їзду/виїзду, встановленими для українських громадян країною, куди прямує пасажир.
Але при цьому забороняється діяльність розважальних закладів, зокрема дискотек. Кафе і ресторани не повинні приймати відвідувачів з 22:00 до 7:00, але можуть здійснювати доставку і працювати на винос.
Заборона планових госпіталізацій не для всіх
На час дії карантину забороняється планова госпіталізація, але в той же час передбачені деякі винятки з цього правила. Лікарі продовжать надавати допомогу:
- внаслідок ускладнення перебігу вагітності та пологів,
- вагітним, породіллям, новонародженим,
- пацієнтам з онкологічними захворюваннями,
- паліативну медичну допомогу в стаціонарних умовах.
Також не зупинятимуть госпіталізацію, якщо її перенесення зашкодить життю та здоров’ю людини. Наприклад, операції через інсульти, інфаркти повинні проводити без перенесення навіть під час карантину.
Також уряд рекомендував з 10:00 до 12:00 в державних і приватних установах, магазинах пріоритетно обслуговувати літніх людей і людей з інвалідністю.
Обмеження у вигляді «карантину вихідного дня» вводиться з 14 листопада і буде діяти мінімум до 30 листопада. Міні-локдаун буде діяти по вихідних протягом повних двох діб – з 00:00 суботи до 00:00 понеділка. Тобто вже в найближчі вихідні 14-15 листопада) в Україні запрацюють додаткові обмеження. Вони також будуть діяти 21-22 листопада і 28-29 листопада.
У ці дні буде заборонено працювати:
- кафе, ресторанам, барам (але вони можуть працювати на винос);
- торговим розважальних центрів;
- установам культури;
- спортзалах і фітнес-центрів.
Разом з тим, дозволяється робота:
- громадського транспорту;
- супермаркетів, 60% площі яких відведено під торгівлю продуктами;
- аптек, ветеринарних аптек;
- автозаправок, але без зон харчування;
- установ, що надають фінансові послуги, і установ по ремонту.