Медична реабілітація вперше була виділена у окремий напрям та отримала окремий бюджет з включенням у Програму медичних гарантій. З того часу цей напрям медичних послуг активно розвивається.
Медична реабілітація допомагає пацієнтам у відновленні порушених чи втрачених фізичних навичок та пристосуватися до нових умов життя після лікування.
Реабілітація пацієнтів відбувається при захворюваннях у підгострий та відновний періоди, тобто поза межами гострого періоду.
Послуги з медичної реабілітації діляться на три пакети:
- Перший — медична реабілітація дорослим і дітям віком від трьох років з ураженнями нервової системи. Від початку дії Програми медичних гарантій, цю послугу отримали майже 15 тис. пацієнтів. Договір з НСЗУ за цим пакетом підписали вже 212 медичних закладів.
- Другий — реабілітація дорослих і дітей віком від трьох років з ураженнями опорно-рухового апарату. Цю послугу, за даними електронної системи охорони здоров’я, отримали вже 7 830 пацієнтів. 223 медичні заклади підписали договір з НСЗУ за цим пакетом.
- Також в окремий пакет виділили реабілітацію дітей віком до трьох років, які народилися передчасно або хворими. Майже 7 тис. дітей отримали цю допомогу в 2020 році, за цим пакетом працюють 63 медичні заклади.
Загалом на надання послуг з медичної реабілітації НСЗУ законтрактувала 249 медичних закладів, 4 з яких — приватні.
Пацієнти. що лікуються в законтрактованих з НСЗУ медзакладах отримують наступний перелік послуг, що оплачує держава:
- огляд та консультації;
- формування індивідуальної програми реабілітації;
- моніторинг стану пацієнта;
- консультації лікарів інших спеціальностей;
- послуги з медичної реабілітації;
- навчання пацієнтів та їхніх родичів особливостям догляду за людиною, запобіганню можливих ускладнень.
Наступного року НСЗУ буде розвивати напрям медичної реабілітації, нині експерти робочих груп визначають, яким чином можна покращити Програму медгарантій загалом, і напрям медичної реабілітації зокрема.