Коронавірусна інфекція може спричиняти пошкодження легень, що будуть помітні навіть через три місяці після того, як пацієнт інфікувався. Ці аномальні зміни вдалося визначити дослідникам з Оксфордського університету. Таку інформацію сповіщає ВВС.
Під час спостереження вчені зробили обстеження 10 пацієнтів, використовуючи нову техніку сканування, завдяки якій вдалося виявити ушкодження легень, які не помічали традиційні методи діагностики. Для нової техніки застосовується газ ксенон під час МРТ. Пацієнти під час цієї процедури вдихали його. Так вчені змогли зробити знімок, на якому помітно, де пошкоджені органи дихання.
Очільником цього дослідження став професор Фергус Глісон. Він протестував цю техніку сканування на 10 людях від 19 до 69 років. Вісім з них мали задишку та відчуття втоми, хоча пройшло вже 3 місяці після того, як вони підхопили COVID-19. Жоден з них не перебував у відділенні інтенсивної терапії та не був підключений до апарату ШВЛ. Під час звичайного сканування органів дихання жодних проблем не було виявлено.
Однак, техніка застосування ксенону під час МРТ дала зображення з чітко окресленими місцями в легенях, де повітря не може засвоюватися належним чином і не потрапляє в кров. Такі тривалі ушкодження після коронавірусу були наявні у 8 осіб з задишкою, але нібито без проблем з легенями.
Професор Глісон зазначає, що має плани щодо проведення більш масштабного дослідження за участі 100 осіб. Дослідник прагне пересвідчитися, чи може нова технологія виявити пошкодження органів дихання у пацієнтів, які не були госпіталізовані й не потерпали від важких симптомів. Метою дослідження буде перевірка, чи відбувається пошкодження легень, і якщо так, то чи ці наслідки залишаються назавжди.
«Я очікував побачити певне пошкодження, але не настільки ж», – наголосив вчений.
Він також припускає, що виявлені за допомогою ксенону ураження легень можуть пояснити причину тривалого перебігу коронавірусної інфекції. Деякі пацієнти скаржаться на погане самопочуття навіть декілька місяців після хвороби.