У Києві відкрився перший в Україні освітній кабінет для пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями

322

8 грудня в Києві відкрився перший в Україні кабінет для освіти та консультацій пацієнтів, який знаходиться в поліклініці ННЦ «Інститут кардіології ім. академіка М.Д. Стражеска». Його мета — дати пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями надійну і перевірену освітню інформацію про їхні захворювання.

Ідея проєкту виникла як відповідь на результати останніх наукових досліджень[1], що доводять зв’язок між дотриманням пацієнтом рекомендацій лікаря та запобіганням життєво небезпечних ускладнень серцево-судинних захворювань (ССЗ) та зменшення ризику смертності від них.

Такі проєкти уже реалізовані у США і мають доведену ефективність. Результати дослідження[2] показали, що після відвідання такого кабінету прихильність до лікування у пацієнтів зростала на 16%. У той же час, у пацієнтів спостерігали покращення контролю тиску і діабету, а також зниження ризику повторної госпіталізації з приводу серцевої недостатності на 44%.

Не зважаючи на те, що під час візиту до лікаря пацієнт отримує необхідну інформацію про призначене лікування, корекцію способу життя та необхідність регулярного вимірювання показників, часто у пацієнта залишаються питання. В кабінеті пацієнти зможуть отримати більше інформації про серцево-судинні захворювання, зміну способу життя, подивитися навчальні відео про те, як правильно вимірювати тиск, пульс та навчитися це робити правильно на практиці за допомогою медичного працівника.

Кабінет в Інституті розрахований на пацієнтів поліклініки та стаціонарного відділення і спрямований насамперед на українців з такими захворюваннями як гіпертензія, ішемічна хвороба серця. Це найпоширеніші захворювання серцево-судинної системи в Україні і в світі. Зокрема, протягом останніх 15 років ССЗ залишаються причиною смерті № 1 у всьому світі, забираючи життя понад 17,9 млн пацієнтів щороку[3]. В Україні ж лише за перше півріччя 2020 року від ССЗ померло майже 200 тисяч українців.[4]

Кабінет для пацієнтів — це перший в Україні освітній проєкт Асоціації кардіологів України за інформаційної підтримки фармацевтичної компанії Servier, створений  з урахуванням рекомендацій Європейського товариства кардіологів[5] щодо покращення прихильності пацієнтів до лікування. Наразі пацієнти можуть безкоштовно відвідати кабінет під час свого лікування в Інституті. Згодом в межах цього проєкту планується відкриття таких кабінетів у найбільших лікарнях України. Крім того, розробляється освітня сторінка на сайті Інституту для тих, хто не може відвідати кабінет. На сторінці будуть доступні освітні матеріали, загальні рекомендації щодо дієти, фізичної активності та здорового способу життя, тощо.

«Відкриття кабінету це наша соціальна місія і важливий крок на шляху навчання пацієнтів, поліпшення прихильності до лікування та ефективності терапії», — коментує директор ННЦ “Інститут кардіології ім. академіка М.Д. Стражеска” Володимир Коваленко.

Крім освітньої складової, кабінет передбачає присутність медичного працівника, який може відповісти на питання, показати, як правильно вимірювати тиск, або ж допомогти встановити на телефон спеціальні мобільні додатки[6] — «Мій контроль тиску» і «Стенокардія під контролем». Згадані кардіологічні мобільні додатки допомагають контролювати показники артеріального тиску в домашніх умовах, відстежувати напади стенокардії і, за необхідності, направляти результати лікарю для консультації, щоб він оцінив стан здоров’я пацієнта дистанційно. Тобто це сучасний дистанційний моніторинг пацієнтів та забезпечення взаємодії лікар-пацієнт. Дослідження демонструють, що використання таких додатків позитивно впливає на прихильність і контроль АТ. Зокрема, 51% пацієнтів досягли артеріального тиску <130/80 мм рт.ст. проти 31% у контрольній групі.[7]

Джерело: Пресслужби Servier в Україні


[1], [5] Джерело: Guidelines for the management of arterial hypertension. European Heart Journal (2018) 39, 3021–3104 doi:10.1093/eurheartj/ehy339

[2] Джерело: Ochsner Health System’s O Bar Improves Chronic Disease Management & Patient Engagement

[3] За даними ВООЗ.

[4] За даними Державної служби статистики України.

[6] Додаток не є медичним виробом, інструментом діагностики і не призначений для терапевтичного застосування.

[7] Джерело: Effect of home blood pressure telemonitoring with self-care support on uncontrolled systolic hypertension in diabetics. Hypertension.2012;60(1):51–57; Logan AG, Irvine MJ, McIsaac WJ, Tisler A, Rossos PG, Easty A, Feig DS, Cafazzo JA.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я