Для того щоб проводити курси хіміотерапії онкогематологічним хворим, далеко не завжди необхідна госпіталізація до стаціонарного відділення. Денний гематологічний стаціонар Житомирської обласної лікарні, аналогів якому немає в інших обласних лікарнях України, за 4 роки роботи довів, що це зручно і пацієнтам, і лікарні. Як з’явилася ідея створення такого денного стаціонару на базі поліклініки при обласній лікарні і наскільки він був необхідний гематологічним пацієнтам, кореспонденту «ВЗ» розповіла завідувачка гематологічного центру Житомирської
обласної лікарні імені О.Ф. Гербачевского, кандидат медичних наук Таміла ЛИСА.
— Гематологічне відділення при Житомирській обласній лікарні існує з 1968 року і розраховане на 40 ліжок. Воно єдине в області, тому завжди було переповнене. Раніше вважалося, що отримати курс поліхіміотерапії пацієнт міг лише у стаціонарі. У результаті ми мали величезну скупченість людей, доводилося ставити додаткові ліжка, а медперсонал просто фізично не міг кожному приділити достатньо уваги. Все це обмежувало доступність спеціалізованої медичної допомоги для наших хворих. І тоді ми вирішили скористатися досвідом провідних клінік Росії та Західної Європи, де госпіталізують у стаціонар тільки тих пацієнтів, що потребують цілодобового догляду, а решта — лікуються у денних стаціонарах або амбулаторно. Я, приміром, вивчала досвід гематологічної клініки в італійському місті Реджо-Емілія (регіон Емілія-Романья), яка входить до складу багатопрофільної лікарні, де з 1996 року проводять у тому числі і трансплантацію кісткового мозку. Там більша частина онкогематологічних пацієнтів отримує допомогу саме в режимі денного стаціонару. А стаціонарне відділення лікарні використовується тільки для проведення високодозової поліхіміотерапії і для передтрансплантаційної підготовки хворих. І ось з ініціативи головного лікаря Житомирської обласної лікарні Михайла Борщівського та за сприяння обласного управління охорони здоров’я чотири роки тому ми створили у себе денний гематологічний стаціонар на 4 ліжка.
Щороку в денному стаціонарі проходять специфічне лікування понад півтисячі пацієнтів — 6-10 осіб щодня. Це 40% усіх гематологічних хворих.
Перш за все, це пацієнти з лімфопроліферативними захворюваннями: неходжкінськими лімфомами, лімфомами Ходжкіна, множинною мієломою; тут проходять певні етапи лікування хворі з гострими лейкеміями, хронічною лімфоцитарною лейкемію та хронічною мієлоїдною лейкемією; а також істинною поліцитемією, сублейкемічним мієлозом тощо.
Відбір хворих для лікування в денному стаціонарі проводять лікарі-гематологи обласної поліклініки, де одночасно ведуть прийом три фахівці. Рішення ж про режим проведення лікування приймається після детальної оцінки форми і стадії захворювання, виду планових курсів поліхіміотерапії, загального стану хворого. Крім того, враховується і бажання самого пацієнта.
Крім проведення курсів поліхіміотерапії, в денному гематологічному стаціонарі проводяться всі необхідні діагностичні процедури: стернальні пункції, біопсії кісткового мозку, біопсії лімфатичних вузлів, призначається і виконується весь необхідний комплекс лабораторних досліджень.
ВЗ Як забезпечується відділення засобами лікування?
— 20-25% необхідних протипухлинних препаратів поставляється в обласну лікарню за кошти державного бюджету. На 2013 рік передбачено квоту на онкогематологію в розмірі 1 739 010 грн, додатково виділяється 1 155 700 грн на поставку дорогих препаратів для лікування хворих на хронічну мієлоїдну лейкемію (в нашій області ці препарати отримують 7 пацієнтів).
Саме в денному гематологічному стаціонарі здійснюється моніторинг стану хворих на хронічну мієлоїдну лейкемію, які отримують іматиніб та нілотиніб, відстежується відповідь пухлини на терапію, звідти хворих направляють у Науковий центр радіаційної медицини АМН України для проведення необхідних цитогенетичних і молекулярно-біологічних досліджень відповідно до протоколу ведення таких пацієнтів.
Звичайно, державної допомоги недостатньо для лікування хворих на злоякісні захворювання крові, однак без неї багато наших пацієнтів не змогли б забезпечити себе необхідними ліками. Вартість лікування окремих гематологічних захворювань коливається від кількох тисяч до десятків і навіть сотень тисяч гривень. Крім самих протипухлинних препаратів використовується ще й велика кількість препаратів супровідної терапії.
Важливо, що для пацієнтів-членів благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області» препарати для супровідної терапії, як і всі вироби медичного призначення, надаються безкоштовно (за рахунок коштів лікарняної каси).
Юлія МЕЛЬНИЧУК, власкор «ВЗ», Житомир