Рівненщина: Високі європейські стандарти – від самого народження

2835

Наприкінці лютого цього року на Рівненщині відкрили потужний обласний перинатальний центр у рамках Національного проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства і дитинства». В урочистостях із цієї нагоди взяли участь перший заступник Глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова, президент Національної академії медичних наук України Андрій Сердюк, перший заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Качур, керівники області та медичної галузі краю. Рівненський обласний перинатальний центр перетворився на сучасну європейську медичну установу. За словами Ірини Акімової, він став дев’ятим закладом такого рівня у державі і першим — у Західній Україні. 

Як розповіла головний лікар обласного перинатального центру Вікторія Єнікеєва, взагалі-то створення такого медзакладу на Рівненщині було заплановано на 2013 рік. Проте, зважаючи на хороші демографічні показники в нашій області і, зокрема, найвищий в Україні природний приріст населення, голова облдержадміністрації Василь Берташ виступив перед адміністрацією Президента зі сміливою ініціативою, запевнивши, що Рівненщина зможе достроково реалізувати цей проект. Задля цього, зрештою, і обласна влада, і керівництво галузі та обласного перинатального центру зробили чимало нелегких, але важливих кроків. А результат цього нині побачили всі.
Треба сказати, що внаслідок реконструкції обласний перинатальний центр абсолютно змінився — як зовні, так і зсередини. По-перше, його площа виросла більш як удвічі: тепер будівля центру має не чотири, а шість поверхів і, крім цього, ще один новий п’ятиповерховий корпус, зведений на місці колишнього харчоблоку.

Саме в новозбудованому корпусі віднині буде розташовано амбулаторну і гінекологічну служби. До слова, консультативно-діагностичне відділення нині значно розширило свою площу, що дозволяє медикам вести прийом тільки в першу зміну. Як пояснила Вікторія Єнікеєва, раніше через нестачу місця лікарі-консультанти працювали у дві зміни, що було не дуже зручно для жінок, які добираються з районів, а отже, призводило до зниження доступності консультативної допомоги. Тепер цю проблему розв’язано.

Увесь третій поверх прибудованого корпусу займатиме обласний центр планування сім’ї та репродукції людини, який перебрався сюди з обласного клінічного лікувально-діагностичного центру. При ньому створено також відділення лікування неплідного шлюбу — з ліжками денного стаціонару.

В іншому корпусі обласного перинатального центру пацієнтам надаватиметься акушерська та неонатологічна допомога і працюватиме лабораторний блок. Знову ж таки, завдяки збільшенню площі центру медикам вдалося також розширити приміщення відділення анестезіології та інтенсивної терапії для породіль, створити 9 сучасних індивідуальних пологових залів, привести у відповідність до санітарних норм палати сумісного перебування матері і дитини, палати для надання допомоги вагітним. Відділення анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених тепер замість 6 налічує 9 ліжок, створено відділення так званого другого етапу виходжування новонароджених — постінтенсивного догляду та виходжування недоношених новонароджених.

Також в акушерсько-гінекологічному корпусі центру діятиме відділення оперативної гінекології, в якому створено окрему операційну залу для проведення мініінвазивних лапароскопічних, гістероскопічних операцій. Функціонуватиме тут і відділення патології плода, в яке госпіталізуватимуть вагітних на ранніх термінах вагітності.

Варто сказати, що, проводячи реконструкцію закладу, тут подбали про комфортні умови і для пацієнтів, і для працівників.

До слова, для безпеки пацієнтів у всіх палатах інтенсивної терапії та в операційному блоці створено так звані чисті зони. Замість вікон у цих приміщеннях вставлено спеціальні панелі, які перешкоджатимуть потраплянню всередину пилу, вірусів та небезпечних бактерій.

За словами Вікторії Єнікеєвої, наразі обласний перинатальний центр повністю забезпечений усім необхідним для роботи обладнанням. З-поміж іншого, у закладі з’явилися апарат УЗД експертного класу вартістю майже 1,5 млн гривень і гістероскопічна та лапароскопічна стійка для проведення мініінвазивних операцій.

На реконструкцію та оснащення Рівненського обласного перинатального центру з державного бюджету було інвестовано близько 64 млн грн та ще 13 млн грн — з обласного бюджету. Приблизно 17 млн із цих коштів було витрачено на придбання медичного обладнання. При цьому, відділення АІТ новонароджених повністю оснастив фонд Віктора Пінчука «Колиски надії» — партнер Національного проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства». Для потреб цього лікувального підрозділу було передано медичне обладнання на майже 4 мільйона гривень. Це, зокрема, 5 апаратів традиційної штучної вентиляції легень, 2 апарати неінвазивної вентиляції легень, 1 апарат високочастотної вентиляції легень, 4 інкубатори закритого та 1 — відкритого типу, транспортний інкубатор, електроенцефалограф, слідкуюча, діагностична та допоміжна апаратура. Таке оснащення покликане допомагати медикам у довготривалому виходжуванні новонароджених малюків, у тому числі й із екстремально низькою масою тіла (від 500 г). Як кажуть фахівці, воно дозволить запровадити сучасні технології виходжування новонароджених, розширить можливості для надання невідкладної допомоги малюкам, наблизить її рівень до міжнародних стандартів, а також поліпшить рівень виживання глибоко недоношених дітей та якість їхнього подальшого життя.

Щодо кадрового забезпечення обласного перинатального центру, то головний лікар розповіла, що штатний розклад закладу було раціонально розширено в межах можливостей обласного бюджету. Відтак сьогодні тут укомплектовано всі посади середньої і молодшої ланки медпрацівників, цілком вистачає й лікарів акушерів-гінекологів. Натомість існує деякий дефіцит лікарів-неонатологів, лаборантів і консультантів. Та, на думку Вікторії Миколаївни, з часом цю проблему буде розв’язано за рахунок сумісників і молодих спеціалістів — випускників вузів.

У рамках реалізації Національного проекту всі медпрацівники обласного перинатального центру отримали відповідну підготовку за сприяння МОЗ України та у співпраці з іноземними науковцями. Так, зокрема, кілька спеціалізованих тренінгів пройшли лікарі акушери-гінекологи, реаніматологи, неонатологи, фахівці з пренатальної діагностики. Крім цього, медики Центру налагодили співпрацю з колегами м. Ольштен у Польщі. Також, як повідомила Вікторія Єнікеєва, сьогодні вирішується питання про створення на базі обласного перинатального центру філії кафедри акушерства та гінекології факультету післядипломної освіти Тернопільського державного медуніверситету імені
І.Я. Горбачевського.

До того ж, у закладі практикуватимуть телемедицину. Сучасне телекомунікаційне обладнання встановили в операційних блоках, а також у відділенні інтенсивної терапії. Тож рівненькі лікарі матимуть можливість в онлайн-режимі консультуватися з провідними фахівцями України. Під час відкриття обласного перинатального центру вже відбулося пряме включення з Національного державного інституту педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України. Саме з тамтешніми фахівцями, а в перспективі — і з закордонними колегами, за потреби, в режимі реального часу зможуть радитися рівненські лікарі. У планах також створення мережі телекомунікацій між 16 акушерськими відділеннями центральних районних лікарень та Рівненським міським пологовим будинком.

Отже завдяки Національному проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства і дитинства» Рівненський обласний перинатальний центр отримав нове дихання. Він перетворився на справді сучасний європейський лікувальний заклад, здатний забезпечити належною якісною, висококваліфікованою медичною допомогою жінок та новонароджених малюків області.

Дана РОМАНЮК,
власкор «ВЗ»,
Рівне

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я