Новий коронавірус був чи не головною темою протягом минулого року, однак, і крім нього у медицині трапилася низка вагомих подій.
З 1 квітня 2020 року, не дивлячись на пандемію COVID-19, майже всі державні спеціалізовані установи почали працювати за договором з НСЗУ та почали отримувати оплату за надані пацієнтам послуги. НСЗУ виплатила майже 52 млрд гривень 1675 закладам, які надають спеціалізовану та екстрену медичну допомогу.
За Програмою медичних гарантій фінансування лікування онкологічних захворювань було збільшено на 70% в порівнянні з попереднім роком.
У Програмі медичних гарантій було визначено 5 пріоритетних медичних послуг. НСЗУ виплатила цим закладам майже 4 млрд грн. З них:
- 1,4 млрдгрн-задопомогуприпологах;
- 1,2 млрдгрн-залікуваннягострогомозковогоінсульту;
- 811 млнгрн-задопомогувскладнихнеонатальнихвипадках;
- 348 млнгрн-залікуваннягострогоінфарктуміокарду;
- 117 млнгрн-запроведеніінструментальніобстеженнящодо ранньоїдіагностикионкозахворювань.
Запровадження електронних сервісів дозволило найбільш вразливим категоріям піклуватися про своє здоров’я і уникати місць скупчення людей. Зокрема, за допомогою системи електронного рецепту, пацієнти з хронічними серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою і діабетом II типу мають можливість отримувати електронний рецепт на «Доступні ліки» по телефону. Цією програмою наразі вже скористалися 2 млн 530 тис. пацієнтів. До ініціативи підключено майже 9 000 аптек по всій країні, 20% з яких знаходяться в селах та СМТ.
Ще один електронний сервіс – е-Малятко. Під час пандемії COVID-19 він допомагає батькам новонародженої дитини зменшити кількість візитів до різних установ. А значить, мінімізує їх ризики підхопити вірус у громадських місцях. Точкою входу в сервіс є медичний висновок про народження дитини. На сьогодні медичні висновки формують в 361 закладі охорони здоров’я. В електронній системі створено понад 46 000 медичних висновків про народження.
Порівнюючи з 2019 роком, у 2020 в Україні запрацювало втричі більше центрів трансплантації. Протягом 2020 року в 9 центрах було здійснено:
- 9 трансплантацій сердець;
- 20 пересадок печінки;
- 94 нирки;
- 1 підшлункова залоза;
- 204 кісткового мозку.
Вперше в Україні провели алогенну трансплантацію кісткового мозку від неродинного донора — коли клітини беруть у донора та пересаджують пацієнту. Чотири заклади у 2020 році вперше виконали трансплантації:
- Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова;
- Черкаський обласний онкологічний диспансер;
- Сумська обласна клінічна лікарня;
- Інститут серця Міністерства охорони здоров’я України.
На сьогодні сімейного лікаря, терапевта чи педіатра вибрали більш 31 млн українців. Це – майже 74% від усього населення. З початку грудня вперше заключили декларацію 204 тис. пацієнтів. А за останні 3 місяці – 834 тис. українців вперше вибрали сімейного лікаря.