Пропонована читачеві монографія є спробою узагальнити уявлення про організацію і життєдіяльність мозку як цілісної системи, співставити сучасні уявлення різних напрямків нейронауки про механізми гомеостазу і мінливості нервової системи. Автори спробували узагальнити наявний у їх розпорядженні матеріал і згрупувати його по деяких позиціях, які висвітлюють ті сторони діяльності мозку, що зазвичай розглядаються з вузькоспеціальних позицій і недостатньо висвітлені в науковій і навчальній літературі.
Сучасна молекулярна нейробіологія (а треба визнати, що така наука існує приблизно 15-20 останніх років) вивчає вплив тієї чи іншої речовини на дозрівання і функцію мозкових структур. Мова йде в першу чергу про те, як підвищити ефективність діяльності мозку, про «філософський камінь», здатний зробити мозок будь-якої людини геніальним. По суті, пошук такого Грааля перейшов із рівня клітин та їх комплексів до впливу окремих молекулярних речовин, нехай навіть і ефективно змінюючих діяльність мозку.
У монографії «Гомеостаз и пластичность мозга» розглядається проблема взаємодії нейронів і їх гліально-трофічного оточення, деякі системні взаємодії, що підтримують гомеостаз мозку, і роль його змін у патології. Аналіз результатів багаторічних спостережень, даних вітчизняних і зарубіжних дослідників, а також власні експерименти дозволили авторам висунути концепцію, яка пояснює деякі сторони функцій центральної нервової системи. Запропоновано точку зору про значущі відмінності між функціонуванням центральної і периферійної нервової системи ссавців. Вказується, що пояснення багатьох сторін діяльності мозку неможливо лише через опис функцій нейронів і навіть їх ансамблів, а вимагає врахування нейронального оточення.
Книга «Гомеостаз и пластичность мозга» призначена для нейробіологів, нейрофізіологів і нейроморфологів, студентів вузів, може бути корисна практичним лікарям, викладачам та широкому колу людей, що цікавляться питаннями біології мозку.