4 лютого у світі відзначають Всесвітній день боротьби проти раку з метою збільшити обізнаність суспільства про рак, як про одне з найнебезпечніших захворювань сучасної цивілізації, звернути увагу на методи запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, а також поговорити про завдання, які стоять перед світом в боротьбі з раком. У 2019-2021 роках тема Всесвітнього дня боротьби з раком звучить як «Я є і буду».
Рак – це спільна назва, що об’єднує більше сотні хвороб, які можуть вражати будь-який орган чи систему. Причиною раку є неконтрольований поділ клітин, який викликаний генними мутаціями. Якщо людина здорова, то в її організмі цей процес знаходиться під контролем потужних генетичних механізмів. Попри поширений міф, рак не є невиліковним. Високі шанси на ефективну терапію раку дає його рання діагностика.
Рак є однією з головних причин смертності в світі. Згідно інформації ВООЗ, щороку більше 8 млн людей помирають від даної хвороби.
Фахівці ООН наголошують, що більшість летальних випадків від онкозахворювать припадають на рак легенів, шлунка, печінки, товстого кишечника і молочної залози.
У структурі смертності населення в Україні рак займає друге місце. На рак в Україні може захворіти кожна п’ята жінка та кожен третій чоловік.
Запобігти ризику розвитку раку одночасно легко і складно. Наука все більше вивчає механізм появи онкологічних захворювань та фактори, що їх спричиняють, однак велика кількість інформації досі не досліджена. Тим не менше, знизити ризик захворіти на рак можна уникаючи контакту з канцерогенами (зокрема із сигаретним димом), можна запобігти до 40% випадків раку. У 71% смерті від раку легенів причиною є паління.
Віруси гепатитів B і C, а також вірус папіломи людини (ВПЛ) провокують до 20% смертей від онкології в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.
Вчені прогнозують, що у майбутньому смертність від раку буде зростати – у 2030 році вони очікують понад 13 мільйонів смертей.
Приблизно 30% летальних випадків раку пов’язані із нездоровим харчуванням та способом життя: зловживання алкоголем, паління, відсутність фізичної активності, високий індекс маси тіла, несбалансований раціон (нестача фруктів та овочів).