Завдяки титанічним зусиллям Міністра охорони здоров’я Максима Степанова в Україні 24 лютого таки розпочалася вакцинація проти коронавірусу. Щоправда, оптимізм, який панував в лікарській і пацієнтській спільноті під час вакцинних перегонів, змінився песимізмом, що активно підігрівається в соціальних мережах.
Головне питання, яке хвилює всіх: чи безпечна вакцина, яка виготовлена індійською компанією? Міністр охорони здоров’я в ефірі програми «Ранок з Україною» запевнив, що немає сенсу ділити вакцини на «кращі» та «гірші», адже , за його словами, відрізняється лише технологія виготовлення препаратів. Але зупинятися детальніше на відмінностях технології виготовлення Максим Степанов не став, а перевів розмову на побічні ефекти.
«Дуже багато розмов про побічні ефекти, але вони є у всіх вакцин – і у Pfizer, і в AstraZeneca. І вони завжди будуть, бо вакцина – це імунобіологічний препарат. Побічні ефекти можуть бути різними – може бути почервоніння на місці щеплення, може підвищитися температура. Такі ж явища спостерігаються, коли ми робимо щеплення від грипу», – зазначив Максим Степанов.
І от вже 25 лютого було зафіксовано 7 несприятливих подій, по які повідомив на брифінгу МОЗ головний санітарний лікар Віктор Ляшко. Кількість імунізованих на сьогодні складає 1179 .
За словами Максима Степанова, вакцина Oxford/AstraZeneca (CoviShield) має ефективність від 70 до 80%. Це означає, що такий відсоток щеплених не захворіють на COVID. Певна кількість щеплених може інфікуватися, але перенесе хворобу легко чи навіть без симптомів, незалежно від віку чи супутніх захворювань.
Вакцинуватися чи ні – це добровільне рішення кожного громадянина країни. І медичного працівника зокрема. Примусової вакцинації в Україні не запроваджено, отже вірити чи ні міністру, ви обираєте самі. Принаймні Всесвітня організація охорони здоров’я дозволила вакцину CoviShield до екстреного використання.