Бюджет Програми медичних гарантій-2021 становить 123,5 млрд грн. – така сума визначена у законі “Про Державний бюджет України у 2021 році”. Про це повідомляє Національна служба здоров’я України на своєму сайті.
У ПМГ-2021 всього увійшли 35 пакетів медичних послуг, зокрема і пакет вакцинації від COVID-19. З них три пакети нові, а п’ять – модифіковані з тих, що допрацьовують свій термін до 1 квітня 2021 року, коли набере сили ПМГ-2021. Затвердженню пакетів , які зазнали певних змін, передувала довга і серйозна робота. В результаті НСЗУ обіцяє, що пацієнти отримають більш зручний набір аналізів та дослідень, а також зрозумілішу логістику. А медичні заклади – адекватнішу оплату за надані послуги. Це дозволить покращити фінансовий стан медустанов та виділити кошти на подальший розвиток.
Що ж саме змінилося в оплаті пакетів:
- майже 14 млрд грн передбачено на екстрену медичну допомогу;
- 20 млрд 700 млн грн – на первинну;
- близько 10 млрд грн – на лікувння пацієнтів з COVID-19;
- 4 млрд 700 млн грн – на допомогу онкологічним хворим;
- близько 6 млрд грн – на медичну допомогу вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим;
- 3 млрд 700 млн грн – на лікування пріоритетних серцево-судинних захворювань, зокрема інфарктів та інсультів;
- майже 3 млрд грн – на лікування пацієнтів із нирковою недостатністю в амбулаторних умовах.
Тарифи затверджені постановою Кабінету Міністрів № 133 від 15 лютого 2021 р.
Найдорожчим пакетом у Програмі медичних гарантій є неонатальна допомога – зараз її вартість складає 98 тис 500 грн, а з квітня вона зросте до 135 тис грн (за умови, що у закладі функціонує виїзна неонатальна бригада).
На другому місці за пріоритетністю для держави, а отже і за ціною, стоїть тариф, який платитиме НСЗУ за лікування гострого мозкового інсульту. У разі проведення ендоваскулярних втручань тариф становитиме понад 97 тисяч. Вартість лікування інсульту з використанням тромболітичної терапії – 54 тис грн. Навіть ця цифра вдвічі більша за тариф, який поки(до 1 квітня цього року)виділений на лікування інсульту: він єдиний і становить майже 27 тис грн.
Серед виділених нових пакетів – лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями. Тариф за лікування одного пацієнта з онкогематологічними захворюваннями становитиме понад 54 тис грн., але до нього застосовуються коригувальні коефіцієнти. Приміром, за лікування дітей заклад отримуватиме втричі більше коштів.
Серед нових пакетів Програми медичних гарантій 2021 – готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії. Цей пакет дозволить забезпечити стабільність роботи інфекційних відділень та закладів. А також – інфекційну готовність країни на необхідному рівні. Договір на цей пакет укладатимуть визначені заклади. Вони отримуватимуть 764 тис грн в місяць.
Враховані й уроки пандемії, коли пацієнти з хронічними захворюваннями не завжди могли через карантинні обмеження потрпити до вузьких спеціалістів: вводиться новий пакет для мобільних психіатричних команд, які зможуть надавати допомогу пацієнту вдома.
Також у 2021 році зміниться маршрут пацієнта з туберкульозом – до його ведення на амбулаторному етапі може долучитися первинна ланка. Для цього НСЗУ запроваджує спеціальний пакет. Проте, укладати договір на супровід пацієнтів з туберкульозом центри первинної допомоги будуть за бажанням.
Вперше вводяться індикатори якості, тобто НСЗУ доплачуватиме за результат виконання договору. Першим пріоритетним напрямом стане дотримання маршруту пацієнтів. Центр екстреної медичної допомоги отримає більше коштів, якщо бригада доставлятиме пацієнта до того закладу, який має договір з НСЗУ на лікування інсульту та інфаркту.
Другим – виконання першого щеплення вакциною КПК дітям до 6 років. Цей індикатор якості впроваджується для первинної ланки.