Фахівці провели дослідження та з’ясували, що українці потрерпають від «інфодемії» – фейкової або неточної інформації щодо пандемії коронавірусної інфекції. Відповідне дослідження проводилося на замовлення Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) та ЮНІСЕФ. Результати дослідження опублікувало українське представництво ПРООН.
Дафіна Ґерчева, Постійна представниця ПРООН в Україні підкреслила, що за підсумками дослідження, інфодемія є реальною загрозою для громадського здоров’я українців. Вона зазначила, що для її подолання влада має об’єднати зусилля із громадськими організаціями та лідерами думок у соціальних медіа.
Представниця ПРООН також зазначила, що негативну роль у громадському здоров’ї відіграють плітки, конспірологічні теорії, які можуть швидко ширитися у соцмережах.
Дослідники з березня по листопад минулого року відслідкували понад 30 мільйонів повідомлень пов’язаних з тематикою COVID-19 у соціальних медіа. Для цього вони використовували передову платформу для моніторингу й аналізу соцмедіа SemanticForce.
Під час дослідження було виявлено 250 000 повідомлень, які мали дезінформаційний характер та були пов’язані з коронавірусом. Такі повідомлення були присутні у блогах, форумах, українських ЗМІ, соцмережах та месенджерах.
«Дослідження показало, дезінформація знижує готовність людей дотримуватися настанов у сфері громадського здоров’я (носіння масок, дотримання фізичної дистанції тощо) і зменшує ймовірність того, що вони радитимуть вакцинуватися найбільш уразливим особам зі свого кола спілкування», – заявили у ПРООН.
Дослідники також наголошуються, що неконтрольована інфодемія може сильно підвищити рівень захворювання на COVID-19.
Під час проведення дослідження було виявлено низку дезінформаційних наративів, до яких відносилась і маніпулятивна та фейкова інформація щодо носіння масок, конспірологічні теорії про походження та навіть сам факт існування COVID-19, неправдиві чутки щодо ефективності тестування на коронавірус і вакцинації, а також інша неправдива інформація щодо пандемії.
Лотта Сильвандер, очільниця представництва ЮНІСЕФ в Україні зазначила, що ризики недостовірної інформації наразі високі, як ніколи. За її словами інфодемія посилює сумніви людей щодо необхідності робити щепленні від коронавірусу, а також руйнує довіру суспільства до системи охорони здоров’я.
За підсумками дослідження, були запропоновані деякі рекомендації для уряду, ЗМІ та соціальних медійних платформ щодо боротьби з інфодемією COVID-19.
Зазначається, що уряду рекомендували створити Командний центр з питань COVID-19. Для протидії високому рівню недовіри йому потрібно систематично залучати лідерів думок із різних галузей для розповсюдження меседжів щодо громадського здоров’я.