11 березня 2020 року ВООЗ оголосила глобальну пандемію COVID-19. У зв’язку з цим лідери Європейської Федерації профспілок працівників громадського обслуговування (EPSU) зробили заяву із закликом належним чином оцінити сильні та слабкі сторони суспільства, які виявила пандемія. Передусім вона продемонструвала вразливість систем охорони здоров’я та їхню повну неспроможність реагувати на подібні шокові ситуації. «Трагедія в тому, що це не стало несподіванкою. Європейські профспілки працівників громадського обслуговування протестували проти неукомплектованості персоналу, недофінансування та недостатніх ресурсів задовго до початку пандемії. Коли вдарила перша хвиля, не дивно, що системи охорони здоров’я та заклади по догляду були повністю перевантажені.» – зазначено в заяві.
Водночас, на думку лідерів профспілок, останній рік продемонстрував, неминучість відмови від приватизації та скорочення бюджетів, оскільки суспільство усвідомило необхідність переоцінки сектору громадського обслуговування.
«Ми не можемо повернутися до політики жорсткої економіки, що панувала до пандемії, – ми повинні вийти з кризи сильнішими.
Першочерговим пріоритетом є зміцнення систем охорони здоров’я в цілому та закладів охорони здоров’я по догляду, зокрема. Це вимагає державного фінансування та припинення податкової політики, яка прихильна до корпорацій та олігархів. Уряди повинні діяти як на національному, так і на європейському рівні. Ми зобов’язані допомогти працівникам сфери охорони здоров’я, багато з яких лікуються від посттравматичного стресу.» – вказується у заяві. Профспілки обіцяють і надалі активно вимагати підвищення заробітної плати, кращих умов праці, збільшення штату персоналу та допоміжних послуг. А також боротися за рівність на ринку праці збільшення державних інвестицій та справедливу систему оподаткування.
Довідково: EPSU налічує 8 мільйонів членів у країнах ЄС та поза його межами. Однією з її членських організацій є Профспілка працівників охорони здоров’я України.