Андрій Волянський, клінічний імунолог, доктор медичних наук вважає хибними підходи, які наразі застосовує міністерство. «Кількість щоденних “ковідних” смертей швидко зростає, епідемічного розслідування немає, адресного захисту груп ризику немає. Тому ми маємо повторити сценарій Польщі – запізніла (листопад – березень) потужна друга хвиля, 50 тис. летальних випадків до щеплення значущої частки суспільства», – написав він у своєму зверненні до очільника МОЗ Максима Степанова, опублікованому на сайті видання “Гордон”.
Зрозуміло, що змешити кількість смертей може вакцинація, але вона має відбуватися за іншими принципами. «Мінімізувати кількість жертв можна тільки одним способом – не дати захворіти людям із груп медичного ризику. Це особи похилого віку та хворі на хронічні хвороби (цукровий діабет, захворювання респіраторної системи та системи кровообігу, автоімунні та онкологічні хвороби, ожиріння тощо). Тому треба у першу чергу щепити не військових, а людей із груп ризику. Для цього вже зараз треба змінити пріоритетність і надати можливість вакцинуватися всім охочим із груп ризику», – вважає імунолог.
Він також категорично проти збільшення міждозового інтервалу: «Неминуче виникнуть ситуації, коли люди, що отримали першу дозу, захворіють на COVID-19 (не дай боже, помруть). Якщо інтервал збільшується утричі – таких випадків буде значно більше».
Аби не витрачати вакцину, якої обмаль, на людей, що не знаходяться в групі ризику захворіти на короновірус, треба перед щепленням обов’язково робити серологічні тести, адже чимало хто перехворів на COVID-19 в легкій формі і навіть не знає про це. Але в них є захисні антитіла і з огляду на їхню кількість можна відкласти вакцинацію на певний час.
І ще один нюанс може завадити вакцинації: непрофесіоналізм експертів НТГЕІ. Вони мають надавати чесні і зрозумілі рекомендації, а не підтасовувати факти, сіючи обурення у пацієнтів і зневагу до вакцин і самого процесу щеплення.
Якщо оновити «нежиттєздатну дорожню карту вакцинації», розроблену МОЗ, вдасться швидко, то у медичної системи з’явиться шанс уникнути колапсу та зменшити кількість інфікованих та померлих.