На посаду голови Національної служби здоров’я України претендують четверо кандидатів. Всі вони з діючої команди НСЗУ.
Конкурс був оголошений Розпорядженням КМУ №2007 від 17.03.21 р. і розпочався 18 березня. Від кандидатів вимагалися:
- вища освіта не нижче рівня магістра;
- досвід роботи на посадах державної служби категорії «А» чи «Б» або на посадах не нижче керівників структурних підрозділів в органах місцевого самоврядування чи досвід роботи на керівних посадах у сфері охорони здоров’я — не менше 3 років, а загальний стаж – не менше 7 років.
Всі кандидати – Андрій Віленський, Тетяна Бойко, Леся Іванищук та Олександра Машкевич – відповідають цим вимогам, отже тепер чекають на співбесіду, яка відбудеться 2 квітня. А поки комісія вивчає їхні резюме і заяви, де вони мали вказати мету, яку хочуть втілити в життя на посаді голови НСЗУ, варто познайомитися з кандидатами детальніше.
Андрій Віленський очолює НСЗУ з 31 серпня 2020 року в статусі тимчасово виконуючого обов’язки голови. До команди НСЗУ приєднався у 2019 році за запрошенням тодішнього голови Національної служби здоров’я України Олега Петренка. Вони разом працювали в клініці ISIDA. Тоді Андрій Борисович очолив Центральний міжрегіональний департамент, потім – департамент договірної роботи НСЗУ. Саме на ньому лежить відповідальність за другий етап реформування і контрактування спеціалізованих медичних закладів.
За освітою Андрій Віленський лікар-педіатр, а також кандидат наук державного управління. Чималий досвід роботи топ-менеджером у приватних закладах такого рівня, як «Добробут» та ISIDA, зробили його прихильником медичної реформи, війну за яку він певний час вів з Урядом та відомчим міністерством. Вважається «батьком» еталону надання медичної допомоги на засадах доказової медицини в окремих напрямах педіатрії в Україні.
На перший погляд, за перспективою проходження є кандидатом №1, проте дехто вважає, що у нього складні стосунки з Максимом Степановим.
Тетяна Бойко – директорка департаменту комунікацій НСЗУ. На посаді працює майже з перших днів створення Національної служби здоров’я України – з липня 2018 року. Її великий досвід розробки та впровадження стратегій розвитку для регіонів та міст пояснюється депутатською діяльністю та багаторазовим балотуванням до місцевих органів влади. Вона пройшла програми Української школи політичних студій, The Aspen Institute Kyiv, Києво-Могилянської бізнес-школи тощо. У серпні 2016 року стажувалася у Великобританії за програмою British Council. Працювала на керівних посадах у приватному та державному секторі, була членом виконавчого комітету Чернігівської міської ради.
Має диплом за спеціальністю математика та основи економіки, а також диплом магістра політології, публічної політики та адміністрування. Добре відома в регіональних відділах охорони здоров’я, оскільки часто брала участь у обговоренні проблем медичної галузі на місцях.
Леся Іванищук – директор Департаменту фінансів та бухгалтерського обліку – головний бухгалтер НСЗУ.
З березня 2018 року, як тільки прийшла до НСЗУ, займається створенням і розвитком фундаменту Національної служби здоров’я України – системи бухгалтерського обліку та звітності, роботи з електронними первинними документами.
Має вищу освіту за фахом економіки і підприємництва, обліку та аудиту, а також диплом магістра за спеціальністю права. Усе життя працює в бюджетних організаціях: Пенсійному фонді України, Міністерстві транспорту та зв’язку, Міністерстві юстиції України.
Олександра Машкевич – начальник управління роботи з договорами щодо спеціалізованої медичної допомоги у Департаменті договірної роботи НСЗУ.
До команди НСЗУ приєдналась у 2019 році. Її сфера відповідальності – укладання договорів за програмою медичних гарантій між спеціалізованими закладами та НСЗУ. В цьому їй допомагає досвід роботи в МОЗ керівником експертної групи з питань надання вторинної та третинної медичної допомоги Директорату медичних послуг. Має 2 фахи: диплом магістра Національного медичного університет імені О.О. Богомольця, а також диплом магістра за спеціальністю фінанси, банківська справа, страхування Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Керівником НСЗУ має бути професіонал, абсолютно чесна, тобто не заплямована в жодному корупційному скандалі, людина, і до того ж поза політикою. За правилами обирати його мають під час відкритого, тривалого і досить жорсткого конкурсу, адже це посада держслужбовця категорії “А”, тобто найвищий корпус державної служби. Першого голову НСЗУ Олега Петренка обирали саме так.
У 2020 році призначення нового керівника НСЗУ довго відкладалося і відбувалося все це на тлі невдоволення медреформою як Володимира Зеленського, так і очільника МОЗ Максима Степанова. Останній взагалі вважав Національну службу здоров’я України чи не найголовнішим винуватцем колапсу медичної системи країни через неправильно прораховані тарифи. У цій каламутній воді навіть були спроби «протягнути» на посаду очільника, попри всі жорсткі конкурсі правила, Костянтина Яринича, керівника Кіровоградського онкоцентру з не самою чистою репутацією, у якого виникали проблеми з НСЗУчерез звинувачення у поборах.
Яринич навіть кілька місяців у себе на сторінці у Facebook приймав вітання з новою посадою, а до НСЗУ вже надходили листи на його ім’я, проте посаду він так і не отримав.
Сподіватимемося, що попри карантинні заходи, які заважають провести відкритий конкурс, він все ж пройде максимально чесно і очільника Національної служби здоров’я України оберуть об’єктивно.