Система БПР трансформується шляхом реформ, епідемія вносить у неї свої корективи. Тож лікарі іноді не встигають відстежити зміни правил гри й часто губляться в тому, коли й що мають зробити, аби бути в повній бойовій готовності до проходження атестації.
Що викликає найбільше непорозумінь і запитань?
1. Раніше передбачалося, що у 2020 році кожен лікар мав набрати 50 балів БПР, а в 2021 році вже 100. Чи змінилася ця норма через те, що лікарі цьогоріч працюватимуть в умовах епідемії і їм точно буде не до заробляння подвоєної кількості балів?
– Згадана норма встановлена наказом МОЗ України від 22.02.2019 р. № 446 «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів» і до сьогодні її не переглянуто. Однак добре те, що у Порядку проведення атестації, затвердженому цим наказом, визначено: встановлена кількість балів може бути отримана під час підвищення кваліфікації на циклах тематичного удосконалення в закладах (на факультетах) післядипломної освіти, в тому числі й за змішаною формою освіти (очною та дистанційною). Якщо термін проходження такого навчання становить 1 тиждень – лікарю зарахують 25 балів, якщо 2 тижні й більше – 50 балів. Тож можливість дистанційного навчання полегшує шлях «здобування» балів.
Водночас новим наказом МОЗ України від 19.01.2021 № 74 «Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України», зареєстрованим у Мін’юсті від 15.03.2021 за № 319/35941, передбачено, що врахування балів за підвищення кваліфікації на циклах тематичного удосконалення в закладах (на факультетах) післядипломної освіти, в тому числі за змішаною (денною та дистанційною) формою освіти, здійснюватиметься не більше 2 разів на 5 років, незалежно від кількості пройдених циклів тематичного удосконалення.
2. Чи можна заробити всі необхідні бали дистанційно?
– Так, це можливо. На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11 березня 2020 року № 211 було прийнято Положення про дистанційне навчання, яке стосувалося в тому числі й закладів вищої та післядипломної освіти. Тому вони використовують як змішану (очно заочну), так і дистанційну форми навчання. До того ж лікарі можуть заробити бали завдяки участі в різноманітних науково-практичних конференціях, їх нині активно пропонують різні надавачі освітніх послуг. У додатку до Наказу № 446 прописано, скільки балів за який захід отримує лікар, котрий проходить БПР. Більше того, в згаданому документі немає чіткої вимоги про те, що лікар обов’язково має пройти курс ТУ в закладі (чи на факультеті) післядипломної освіти. Як складова БПР це передбачається, але не як неодмінна вимога. Тобто лікар може заробляти бали й на конференціях, і написанням статей у наукових журналах тощо. Хоча, наприклад, науково-педагогічні працівники зобов’язані проходити ТУ з педагогіки раз на два роки. Але це особливі вимоги.
3. Чи впливає кількість набраних балів на рівень присвоєної кваліфікації, тобто чи можуть за понаднормову їх кількість присвоїти вищу кваліфікацію, ніж була б передбачена без таких успіхів?
– Для всіх кваліфікаційних категорій потрібна однакова кількість балів БПР. Тобто лікар може набирати й декларувати понаднормову їх кількість, але під час атестації йому враховується тільки необхідний мінімум, наприклад, 50 балів за 2020 рік. Кваліфікація підвищується поетапно, тож «перескочити» рівень завдяки перевищенню нормативу балів не вдасться. Тут єдиний підхід як до підвищення, так і до підтвердження вищої категорії. Тобто встановлена на кожен рік кількість балів – це по суті допуск до атестації.
4. Коли можна отримати наступну кваліфікаційну категорію?
– Присвоєння наступної кваліфікаційної категорії може відбутися не раніше, ніж через один рік з дати попередньої атестації за умови перевищення мінімальних вимог щодо кількості балів безперервного професійного розвитку.
5. Чи переходитимуть надлишкові бали на наступний рік?
– Ні, такого не передбачено. Хоч скільки балів заробить лікар, наступного року він має знову набрати визначений на той період мінімум, адже основна мета реформи БПР – забезпечення навчання лікаря не від часу до часу (нехай і активне), а постійно. Хоча передбачені певні виключення. Наприклад, якщо лікар був у зоні ООС і, відповідно, не зміг заробити нових балів БПР, але в нього є напрацьовані з минулого року. Однак такі випадки має розглядати атестаційна комісія, вона ж і вирішує, чи можна «переносити» зайві бали у винятковій ситуації. Якщо ж таких у конкретного лікаря немає, йому доведеться їх заробити. Правила й вимоги однакові для всіх.
6. Якщо торік атестації не проводилися, чи враховуватимуться 50 зароблених за той період балів при поданні документів на чергову атестацію у 2021 році?
– Так, це передбачено новим наказом № 74. Ще одна новація: лікарям, які були безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації COVID-19, зарахують 50 балів БПР – на підставі довідки, наданої керівником закладу, де лікар брав участь у таких роботах.
7. Чи враховуються бали, які лікар отримав не за своєю спеціальністю?
– За види діяльності, які не стосуються відповідної лікарської спеціальності (або спеціальностей) лікаря, враховується не більше, ніж 8 балів щорічно. Це також передбачено Наказ ом МОЗ № 74 «Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України».
8. Коли й куди подавати портфоліо в період карантину, чи не змінилися вимоги до його оформлення та способу подачі?
– Наказом № 446 було передбачено, що лікар подає портфоліо за кожен минулий рік до відділу кадрів за місцем роботи до 1 березня. У 2021 році цей термін подовжено на місяць з дати набрання чинності нового Наказу МОЗ від 19.01.2021 року № 74, який відновлює атестації в період дії карантину. Відтак часом нового відліку стає дата оприлюднення цього документа в офіційних джерелах, після чого останній і набуває чинності. Окремим пунктом згаданого наказу оговорюються оновлені правила подання і формування особистого освітнього портфоліо за результатами проходження безперервного професійного розвитку. Воно створюється для кожної спеціальності, за якою лікар проходить атестацію. У зв’язку із новими змінами лікарі, які бажають пройти атестацію, подають необхідні документи до атестаційної комісії за місяць до початку її роботи, а не за два, як це було раніше.
9. Як дізнатися, коли потрібно проходити атестацію?
– Після того, як наказ МОЗ № 74 набуває чинності, атестаційні комісії в одноденний термін мають оприлюднити графік своїх засідань на офіційному вебсайті закладу, при якому вони створені. У ньому буде розписано дати розгляду документів, які були подані на чергову атестацію, але не були розглянуті у зв’язку з установленням карантину. Перші такі засідання мають бути проведені не пізніше, ніж через десять днів з дати набрання чинності наказу № 74. Якщо оприлюднений графік зазнає змін, секретар атестаційної комісії зобов’язаний повідомити про це осіб, що проходять атестацію, не пізніше ніж за три дні до дати проведення засідання. Оновлений графік буде надіслано на електронні адреси лікарів, вказані в поданих ними документах.
10. Хто і як вирішує: лікар проходитиме БПР за розподілом ДОЗ чи за кошти, котрі “вільно ходять” за курсантом?
– Принцип «кошти вільно ходять за лікарем» наразі не працює. Тож усі лікарі, які працюють у закладах охорони здоров’я, навчаються за державним замовленням (на них виділяються бюджетні кошти), а лікарі інших відомств та приватних структур – на платній основі.
Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»
Працюю в державній лікарні, за свої кошти проходжу.
Цей наказ добиває медицину.
Тільки не відповіли на питання: спеціальність згідно диплома вказана “лікувальна справа”, тобто набираємо 42 бали в любой спеціалізації, а 8 можна в стоматології і т.п.?
“Кошти ходять за лікарем”- звучить дуже цікаво)))
Як набирати бали, якщо по твоїй спеціалізації майже не проводяться конференції? (Функціональна діагностика)
Чем дальше в лес, тем злее партизаны… Прикончат медицину. Впрочем, уже прикончили.
Це просто жах.Всі так звані нововведення знищують медицину й бажання працювати взагалі.Кожен рік змінюють закони, навіщо? Створюють видимість своєї роботи,а прості лікарі страждають . Просто немає слів від цих нововведень.Тренінги і всі інші заходи хто буде оплачувати, держава?
Как всегда и во всех сферах – законы и нормативы принимают люди, не участвующие в процессе и участь работающих им по боку
Мне вот интересно, кто эти советники которые шепчут на ухо министру эти бредовые идеи? Или может министр у нас заболел? Ну вот к примеру ковид19.. акушер гинеколог проходит обучение по ковиду, чтобы понимать ведение беременных.. а оказывается это не нужно. Нужно только учить сугубо своё. Или нужно?? Только балы не учтут? Или может ну его? Поехали в Польшу или Германию..
З моєю спеціалізацією (функціональна діагностика) дуже цікаво та корисно приймати участь у конференціях та вебінарах суміжних фахів (пульмонології, неврології, кардіології тощо), часто буває корисна інформація, яка стосується методик дослідження в цiх галузях, та й знання клініки рідкісних нозоформ теж не зайве, однак профільні кафедри забувають вказати спеціальність функціональна діагностика в переліку у сертифікаті, заходи ж чисто профільні вкрай рідкісне явище, до того ж не безкоштовне, от і виходить, що набрати бали майже неможливо.
Відповідь на питання номер 3 невірна. Наказом 446 передбачена можливість “перескочити”, тобто отримати більш високу категорію, ніж чергова за умови наявності необхідного стажу та набрання у три рази більше балів, ніж передбачено для чергової категорії.
А можна взагалі не проходити цю атестацію і не збирати ці бали?
Акушерство и гинекология связаны со многими специальностями. То конечно, слушаешь эти лекции.
А что касается лекций по онкологии? Там информация для всех врачей. А баллы будут засчитываться?
В наказі чітко вказано,що щорічно має бути 50 балів,а 100, це 50-2020+50-2021 в 3022 буде 50+50+50-150 балів.
Якось чула коментар юриста, спеціаліста з медичного права. То він впевнений, що є інший підхід. Це один раз на 5 років їздити на курси стажування, отримувати там кваліфікацію рівня “спеціаліст” і працювати далі.
Кожний лікар, особливо вищої категорії, повинен знати і суміжні спеціальності. Наприклад, радіонуклідна діагностика здійснюється пацієнтам з ендокринологічною, кардіологічною травматологічною патологією, тощо. А конференцій з РНД немає. Щодо ковіду, сьогодні проблема актуальна для лікарів всіх спеціальностей. То які бали зараховувати в портфоліо? Це ж стосується і лабораторної діагностики, і функціональної діагностики, щоб результати досліджень оцінювати кваліфіковано, такі лікарі раніше проходили навіть ТУ за суміжними спеціальностями. Зараз, виходить, непотрібно нічого знати, ставати вузькопрофільним в межах скорочених вимог?
Зараз із курсами просто абсурд.У Міністерстві сидять тупоголові дурні.Ти не працюєш,а тільки думаєш і вишукуєш курси та ще їх треба і пройти.Не за фахом-8 балів То це що,треба шість курсів пройти?Що робиться у нашій затюканій країні?Її вже знищують зовсім.Щоб лікарі не мали сімей,не думали про роботу,а тільки як набрати бали.Схаменіться,хто заробляє на цьому.Бо просто лікарі кинуть працювати і виїдуть,як роблять зараз.Професура,ви так хочете заробити собі грошей на простому лікарю?Упростіть як було,не придумуйте,бо почуваєш себе дибілом,який не розуміє,що ще потрібно окрім інституту.Було раз у 5 років,то що вам не гаразд?Де взяти такі гроші,щоб щорічно доїти нещасного лікаря з мінімальною зарплатою і навіть з вищою категорією.А нащо тоді категорія,коли одержуєш мінімалку.Де тарифні ставки?Міністерські фантазери,вам за це доплачують,за ваші дурні винаходи.Краще подивіться,що ви коїте…
Абсолютно согласна с комментариями коллег выше. Поэтому, предлагаю:
1. Исключить пункт про 8 баллов или уточнить , какие конкретно имеются в виду “виды деятельности, которые не касаются специальности врача”. При этом прошу учесть, что после окончания лечебного факультета врач приобретает специальность “лечебное дело” и должен лечить больного а не болезнь! И врач-функционалист, рентгенолог должен знать внутренние болезни, чтобы быть успешным в своей работе. По сути 8 балов должны “стоить” курсы по деонтологии и информатике и т.п.
2.Убрать пункт по поводу ТУ (2 из 5), в котором явно прослеживается коммерческая тема. Практически все конференции проводятся в рабочее время, врач должен прервать прием и слушать конференцию, чтобы потом получить этот вожделенный сертификат!
3. Определиться, наконец сколько должен получить баллов врач, идя на аттестацию после 2023 года, т.к. приказ №446 составлен только до 2023 года! Возможно, что это будет 250 баллов или дифференцировано по категориям- -на каждую категорию свое количество баллов.
4. Сделать приказ, который не будет создавать дополнительные трудности врачам, а будет понятным, выполнимым и стабильным хотя бы на ближайшие 5 лет, а лучше 10 лет.
Як набрати бали лікарю-лаборанту з клінічої біохімії ?