Наразі в Україні щеплення проти коронавірусної інфекції зробили більше 230 000 осіб. Наявний препарат Covishield вирішили використати для імунізації першою дозою якомога більшого числа людей. Федір Лапій, лікар-імунолог, очільник Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, член оперштабу МОЗ з питань вакцинації повідомив, що громадянам не слід хвилюватися через можливу нестачу вакцини на другу дозу, передає РБК-Україна.
Повідомляється, що людям, які вже вакцинувалися препаратом Covishield не слід хвилюватися, що їм невистачить другої дози. Наразі у Канаді наявні рекомендації щодо більшого інтервалу між першою та другою ін’єкцією вакциною AstraZeneca і Covishield, який у них також зареєстрований в країні та становить 4 місяці. А не 12 тижнів, як в Україні.
Пан Лапій наголосив, що Україні вже підтвердили поставку вакцини від AstraZeneca з Південної Кореї (виробництва SK BioScience) в межах міжнародної ініціативи COVAX. Він додав, що якщо препарат Covishield Україна не отримає до кінця травня, то людям зможуть ввести другу дозу препаратом AstraZeneca від COVAX, перші поставки якого очікуються у квітні. Імунолог доповнив, що до завершення травня від COVAX Україна може одержати до 2 мільйонів доз вакцини від AstraZeneca.
«Але навіть якщо мине 12 тижнів після щеплення першою дозою, це не означає, що необхідно терміново ввести другу. Швидше за все, через місяць-два ми отримаємо дані, що треба інтервал не 90 днів, а навіть більше. Перша доза також працює. І з точки зору епідеффективності нам потрібно максимально охопити населення першою дозою з відстрочкою другої. Але це стосується тільки вакцини від AstraZeneca/Covishield», – пояснив він.
Він також розсунив, як будуть розподілені вакцини проти COVID-19 від китайського фармконцерну Sinovac Biotech, які прибули в обсязі 215 тисяч доз. За словами Лапія, препарат одразу розподілять на першу та другу дозу, щоб через 28 днів зробити другу ін’єкцію.
«Ми вирішили вводити через чотири тижні, при такому інтервалі ефективність вище. Ми обговорювали це питання на оперативному штабі МОЗ і поки зупинилися на цьому періоді», – зауважив він.
Лікар-імунолог сказав, що при отриманні перших 500 тисяч доз вакцини індійського виробництва Covishield, в Україні планували їх вводити у два раунди. Але це рішення було змінене через появу нових даних щодо збільшення інтервалу між щепленнями. Він наголосив, що тоді до МОЗ направили рекомендації щодо доцільності збільшення часу між введенням другої дози до 12 тижнів.