Лікарі та науковці шукають причину повторних захворювань на COVID-19, кількість яких зростає по всьому світу. На початку пандемії рік тому інфекціоністи були впевнені, що тим, хто перехворів, більше можна не боятися. Їм навіть дозволялося і рекомендувалося ходити без маски. Однак коронавірус зламав усі стереотипи і перше, що виявилося: колективний імунітет до COVID-19 – це міф. Повторні захворювання, за статистикою, трапляються у одних дуже швидко, а у других – в проміжку від 19 днів до 3 місяців. Все, як то кажуть, індивідуально.
«І тут постає питання: чи всі випадки можна оцінювати як повторне захворювання чи це активація збудника, який лишився в організмі? Для визначення виставили регламенти, які більшість держав і випадків не витримали, тому велика частина захворювань не могли бути підтверджені як повторні. Секвенування збудника по першому і другому випадках хвороби показало: лише у деяких збудники виявились відмінними», – вносить певну ясність у дискусію епідеміолог, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри епідеміології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Наталія Виноград.
Отже на сьогодні і так зване повторне захворювання на COVID-19, і постковідний синдром вчені схильні пояснювати мутацією штамів самого корнавірусу і певними проблемами неспецифічної ланки захисту в людини по системі інтерферону, так званого інтерферонодефіциту. Вже помічено, що найбільший ризик виникає у тих, хто часто потрапляє в зону скупчення вірусів, приміром, у лікувальний заклад. Це пояснює багаторазові захворювання на коронааірус лікарів і медичних працівників. Проте, людям з інтереферонодифіцитом досить і меншої концентраціїї вірусу, щоб знову потрапити на лякарняне ліжко.