Наступні 20 років передбачають значні зрушення в рейтингу найпоширеніших типів раку, прогнозують дослідники.
На даний момент найпоширенішими видами раку в світі є рак молочної залози, легенів, простати, колоректальний рак та меланома, йдеться в статистиці ВООЗ за 2020 рік.
Вчені прогнозують, що до 2040 року меланома стане другим за поширеністю типом раку, тоді як рак передміхурової залози зустрічатиметься значно рідше і переїде до 14 позиції в рейтингу, прогнозують автори дослідження. Рак молочної залози залишатиметься основним за поширеністю типом раку, рак легенів в рейтингу змінить позицію з 2-ої до 3-ої, а рак прямої кишки залишиться на 4 місці у світі.
Дізнайтеся більше: Україна друга в Європі за темпами поширення раку.
Ці прогнозовані рейтинги типів раку за їх загальною кількістю щорічних випадків були опубліковані у JAMA Network Open.
Автори дослідження також підбили рейтинг типів раку за смертністю. В даний час більшість смертей від раку спричинені раком легенів, на другому місці – колоректальний рак, рак підшлункової та молочної залоз. До 2040 р. Найбільш помітною зміною смертності від раку стане те, що рак печінки та внутрішньопечінкової жовчної протоки, який на даний момент знаходиться на шостому місці за рівнем смертності, стане третім за цим показником у світі.
Через два десятиліття рейтинг смертності від раку виглядатиме так: рак легенів, підшлункової залози, печінки та внутрішньопечінкової жовчної протоки та колоректальний рак.
“Наші висновки відображають зміну динаміки скринінгу та лікування раку”, – прокоментувала у заяві для преси провідний автор Лола Рахіб, доктор філософії, науковець з питань раку підшлункової залози з організації Cancer Commons.
Новий аналіз використовував прогнози приросту населення (на основі даних перепису населення США 2010 р.) Та поточні показники захворюваності та смертності на рак населення (з SEER 2014-2016) для розрахунку змін у захворюваності та смертності до 2040 року.
“Наші прогнози передбачають, що спостережувані темпи та тенденції [останніх років] не змінюються з часом”, – сказала Рахіб Medscape Medical News, але вона зазначила, що зміни дійсно можуть статися.
“Будь-які довгострокові прогнози слід розглядати з достатньою кількістю скепсису”, – сказала Кім Міллер, MPH, науковий співробітник Американського товариства раку, до якого звернулися за коментарем.
Міллер пояснив, що “тенденції щодо раку іноді можуть швидко змінюватися протягом декількох років”. Прогнози на 2-4 роки вперед “надзвичайно складні”, а на 20 років вперед поготів.
Дізнайтеся більше: Боротьба з онкологічними захворюваннями в Україні на державному рівні.