З прийняттям пенсійної реформи в Україні відбулися зміни і в галузі пенсійного забезпечення працівників охорони здоров’я. Прокоментувати їх для наших читачів на прохання редакції погодилася головний спеціаліст із соціально-економічної роботи Профспілки працівників охорони здоров’я України Галина ГОЛЕУСОВА.
-Який показник середньої заробітної плати застосовуватиметься у 2013 році для нарахування пенсії?
За повідомленням Пенсійного фонду України, показник середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу за 2012 рік, який застосовуватиметься при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», становить 2752,95 грн.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсії обчислюються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Отже, при призначенні пенсій у 2013 р. застосовуватиметься усереднений показник заробітної плати за 2010 р. (1982,63 грн), 2011 р. (2370,53 грн) та 2012 р. ( 2752,95 грн), який становить 2368,70 грн.
При цьому всі пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з початку 2013 р., при обчисленні яких застосовувався усереднений показник середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески в розмірі 2001,20 грн (за 2009-2011 роки), будуть перераховані органами Пенсійного фонду із застосуванням усередненого показника середньої зарплати в розмірі 2368,70 грн. Такий перерахунок буде проведено автоматично (без звернення пенсіонера) зі здійсненням доплати недоодержаної суми пенсії з моменту її призначення.
-Які правила перерахунку пенсії для осіб, що продовжують працювати?
Абзацами першим і другим частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислено пенсію. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Таким чином, якщо після призначення пенсії пенсіонер має не менше 24 місяців страхового стажу, перерахунок пенсії може провадитися за двома варіантами:
- з урахуванням стажу роботи після призначення пенсії, а заробіток враховується той, який був при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії;
- з урахуванням стажу роботи та заробітку після призначення пенсії.
При цьому як у першому, так і в другому варіантах при обчисленні розміру пенсії застосовуватиметься показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
При перерахунку пенсії застосовується оптимізація заробітку відповідно до абзацу третього частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», коли із періоду, за який враховується заробітна плата, вилучаються невигідні періоди. Проте слід нагадати, що коли перерахунок пенсії (після 1 жовтня 2011 року) здійснюється з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, то підвищення до пенсії в розмірі одного відсотка від обчисленого розміру пенсії, але не більше одного відсотка мінімального розміру пенсії за віком, встановлюється за кожний повний рік роботи понад 30 років жінкам і понад 35 років чоловікам.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно підвищується розмір пенсії.
Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), такий перерахунок здійснюється після звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
У разі, якщо розмір середньої заробітної плати в Україні за минулий рік зростає, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менш ніж 20% від темпів зростання середньої заробітної плати порівняно з попереднім роком. Коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт — підвищення пенсій з 1 березня п.р. не провадиться. Розмір і порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду України за рішенням Кабінету Міністрів України. У 2010 році коефіцієнт підвищення становив 1,011, у 2011 році — 1,04, у 2012 році — 1,0352.
-Як нараховуватиметься страховий стаж, якщо людина працює лише на півокладу і неповний робочий день?
Це залежить від того, коли відбувалася така діяльність — до чи після 1 січня 2004 року. Якщо після — визначальним критерієм є те, яку суму страхових внесків ви сплачуєте за кожен місяць. Страховий стаж — це період, упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи зараховується до страхового стажу як повний за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків не менша, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо ця сума менша, період роботи зараховується до страхового стажу як повний місяць лише за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків (щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок). Здійснювати доплату може лише працівник, звернувшись до органів Пенсійного фонду. Порядок здійснення доплати визначено у розділі 15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1. У разі, якщо працівник не здійснив такої доплати, страховий стаж визначається пропорційно сплаченим внескам за встановленою формулою.
Періодів трудової діяльності до 1 січня 2004 року ці вимоги не стосуються — відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вони зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, тобто відповідно до статей 56-63 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
-Чи залишилися чинними пільги при нарахуванні страхового стажу для працівників психіатричних закладів?
Робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях, а також у психіатричних закладах охорони здоров’я при обчисленні страхового стажу — зараховується у подвійному розмірі за період роботи до 1 січня 2004 року і в одинарному розмірі за період з 1 січня 2004 року. При обчисленні спеціального стажу для призначення пільгових пенсій і за вислугу років періоди роботи як до, так і після 1 січня 2004 року зараховуються у подвійному розмірі. Також хочу нагадати, що час роботи (служби, у т. ч. державної) з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження зараховується до страхового стажу з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1988 р. — у потрійному розмірі, а з 1 січня 1988 р. до 31 грудня 2003 р. — 1,5.
-На підставі яких документів нараховується страховий стаж під час роботи за умовами трудового договору та за підприємницьку діяльність?
Робота на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання за період до 1 січня 2004 року зараховується на підставі записів трудової книжки. У разі відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються інші документи, видані за місцем роботи, а також архівними установами. А за період після 1 січня 2004 року — за даними персоніфікованого обліку, виходячи із суми сплачених внесків. Підприємницька діяльність зараховується за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків, а з 01.07.2000 р. — підтверджується даними персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 р. підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків (за період до 1 січня 2004 року) та за даними персоніфікованого обліку, виходячи із суми сплачених внесків за встановленою формулою (за період після 1 січня 2004 року).